Dnes je čtvrtek 19. května 2022., Svátek má Ivo
Počasí dnes 8°C Skoro jasno

Jandák: Za rušení Státní opery nemůže Besser, ale Kalousek

Jandák: Za rušení Státní opery nemůže Besser, ale Kalousek
zdroj: Mediafax

Začátkem příštího roku končí Státní opera v Praze. Nejčernější obavy umělců se staly skutečností. Petici Zachraňte operu! za zachování uměleckého tělesa sice podepsalo 15 000 lidí a mezi nimi i mezinárodně uznávaní umělci, ale není to nic platné.

Exministr kultury Vítězslav Jandák si myslí, že to kulturní dění vrátí do situace, kdy byla země za železnou oponou. Státní opera v Praze (SOP) se sloučí s Národním divadlem (ND). Oznámil to ředitel obou scén Ondřej Černý.

Ať proti tomu protestuje mnoho umělců, ale třeba i bývalý ministr kultury Vítězslav Jandák ČSSD, nebo exministr dopravy Vít Bárta VV, na začátku roku 2012 se to pravděpodobně stane skutečností.

Návrat do minulosti

„Jde o návrat k tomu, co už tu jednou bylo. Opera byla spojená s Národním divadlem a celou dobu se všichni snažili je oddělit. Když se to v roce 1992 podařilo, tak je dnes pod heslem efektivity opět spojujeme. Jako ministr bych byl hrdý, kdyby v Praze byly tři operní domy. Při tom spoření a efektivnosti si můžou taky říct, proč má být v Praze sto divadel, když jich stačí dvacet? Pomalu se dostáváme před rok 1989, což mě děsí," zdůrazňuje pro ParlamentníListy.cz Jandák.

Celý článek na ParlamentniListy.cz