V Ostravě končí šestidenní stávka MHD. DPO přišel o 70 milionů

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Řidiči městské hromadné dopravy v Ostravě v pondělí o půlnoci ukončí stávku. Odbory se dohodly s vedením Dopravního podniku Ostrava (DPO) na růstu platů. Letos zůstanou stejné, příští rok vzroste tarifní mzda řidičů a technicko-hospodářských pracovníků o pět procent.

Dělníci si přilepší v průměru o šest procent. Řekli to ředitel DPO i odboráři. Část zaměstnanců podniku stávkovala od středy 1. června. Ostatní zajišťovali omezený provoz jako v neděli.

Odborový předák Ivo Protivínský řekl, že odboráři s výsledkem spokojeni jsou i nejsou. "Spokojeni jsme v tom, že se podařilo dojednat navýšení mezd. Nespokojeni jsme, protože kdyby 90 procent zaměstnanců stávkovalo už v první den stávky, ve středu, tak jednání, které bylo dneska, proběhlo daleko dřív. A dopravní podnik nemusel mít takovou ztrátu," řekl Protivínský. 

Ztráta 70 milionů

Ředitel DPO Roman Kadlučka řekl, že během stávky podnik utrpěl dohromady ztrátu 70 milionů korun. "Za každý nevypravený spoj musíme zaplatit penále 5000 korun kraji, obcím nebo městu," řekl Kadlučka.

Osmdesát procent penále se podle něj týká města Ostrava, které je zřizovatelem DPO. "Podle informací, které máme, statutární město musí penále vypsat a pak předložit zastupitelstvu, jestli bude odpuštěno," řekl Kadlučka.

Tagy: stávka mzdy Ostrava odbory

Zdroje: ČTK