Lego zbrojí. Násilí ve stavebnicích roste, aby obstály vedle televize

MAGAZÍN - Magazín autor: Hana Dubnová

Násilí, které nechybí ani v dětských filmech a počítačových hrách, už téměř nevnímáme. Jsou ho ale plná i hračkářství. Podle studie novozélandských vědců obsahuje třicet procent sad stavebnice Lego nějakou zbraň a jejich počet se v průběhu let výrazně zvyšuje. 

Ilustrační snímek

Ilustrační snímek , zdroj: Profimedia.cz

"Výrobky společnosti Lego už nejsou tak nevinné, jak bývaly," shrnuje studii vedoucí výzkumného týmu Canterburské univerzity Christoph Bartneck. Násilí je podle něj ve výrobcích dánské firmy patrné stále více a vykazuje "exponenciální nárůst v čase".

Studie, která vyšla v odborném online magazínu PLOS ONE, zkoumala dvě věci: počet zbraní v setech a následně zkoumala násilí v katalozích z let 1973 až 2014.

První legendární kostičku společnost Lego vyrobila v roce 1949 a téměř třicet let tvořila jen nevinné stavebnice. Změna přišla v roce 1978, kdy se poprvé v jedné ze sad objevily zbraně. Šlo o stavebnici s tématem hradu a zbraněmi tu byly meč, halapartna a kopí.

"Dnes obsahuje alespoň jeden dílek v podobě zbraně téměř 30 procent sad stavebnice Lego," tvrdí studie. Sada s tématem hradu byla v podstatě jen předvoj, plný rozmach přinesla až pirátská tematika v roce 1989, od té doby přibývaly nové zbraně prakticky každý rok.

Výrobu nových zbraní narušilo propouštění

Výjimkou byly jen roky 2000 a 2001. I když pokles může evokovat reakci na útoky z 11. září, vysvětlení je podle vědců pragmatičtější – společnost Lego Group se potýkala s ekonomickou krizí a musela propustit zhruba tisícovku zaměstnanců. "Tyto dramatické změny mohly vést ke stagnaci počtu nových dílů a sad," vysvětluje studie.

Po krátkém záchvěvu nevinnosti vystřelil seznam nových zbraní v dětských sadách strmě vzhůru, zvlášť po uvedení série Bionicle.

Při hodnocení násilí na stránkách katalogů z let 1973 a 2014 se studie zúčastnilo 161 lidí, přičemž 70 procent z nich byli muži, takže nelze výsledky svést na nižší práh vnímání násilí u žen.

Násilí na každé druhé stránce

Z katalogů odborníci vynechali stránky s obsahem a zaměřením výhradně na malé děti jako kolekce Duplo a Junior a zbytek dali dobrovolníkům k posouzení. Ti uvedli, že se jsou podle nich scény napříč lety agresivnější, scéna zobrazující přestřelku vypadá s postupem času agresivněji. Vědci to následně dokázali i čísly v podobě výčtu násilných scén.

"V současné obsahuje nějaký druh násilí zhruba 40 procent stránek z katalogu. V průběhu let se zvýšila zejména četnost scének se střelbou. Vnímání agrese se zvýšilo obdobným tempem," upřesňuje Bartneck.

Násilí hravou formou, ať už jako hra na rytíře nebo na vojáčky, patří k dětství odjakživa. Věnovalo se mu i bezpočet psychologických studií, které ale ne vždy došly ke stejným závěrům o tom, jaký vliv má na vývoj dětí.

Velká část z nich sice hovoří o tom, že násilné hračky dětem škodí, ale zároveň je například často používají terapeuti v rámci terapií hrou. A některé studie tvrdí, že hravá agrese je pro děti dokonce přínosná.

Škodí násilí hrou dětem?

Na tom staví své argumenty i společnost Lego. "Stejně jako u jiných druhů her je konfliktní hra přirozenou součástí vývoje dětí. Vždy se snažíme a používáme vtip všude, kde je to možné, protože napomáhá snížit stupeň konfliktu," řekl britskému deníku The Guardian mluvčí Lega Troy Taylor.

Lego není jedinou společností vyrábějící hračky, v jejíchž výrobcích stoupá agresivita. Podle autorů studie je tak hlavní otázkou, proč se celkově násilnost zvýšila. Odkazují při tom na studii z roku 2010, která upozorňuje na to, že autoři a producenti her a filmů neustále posouvají hranici násilí, aby se vyhnuli tomu, že začnou diváky nudit.

V případě výrobců hraček je pak ekvivalentem přenesení zbrojení do nových herních sad. "V tomto závodě už nesoutěží jen s ostatními výrobci hraček, ale také s televizí a počítačovými hrami, které se rovněž staly v průběhu let drsnější," vysvětluje Bartneckův tým z Canterburské univerzity.

Tagy: zahraničí hry lego hračka zajímavosti a kuriozity děti a rodina vědecký výzkum a studie

Zdroje: Vlastní