CIA zhotovila dětskou hračku s tváří Bin Ládina, aby odstrašovala děti

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Americká Ústřední zpravodajská služba (CIA) zveřejnila své plány z minulosti, které nakonec nebyly zrealizovány. CIA zvažovala výrobu dětské hračky v podobě postavičky teroristického vůdce Bin Ládina, jehož obličej byl namalován barvou, která se v horku rozpustila a odhalila jeho ďábelskou podobu. Účelem bylo odvracet muslimské děti od přízně k Bin Ládinovi. Po zhotovení tří prototypů v roce 2005 u hračkářské firmy Hasbro se ale od nezvyklého projektu upustilo. 

Figurína Bin Ladina

Figurína Bin Ladina,zdroj: Profimedia.cz

Strach nahánějící loutky měly zapůsobit v první řadě na děti v Afghánistánu. Tam americké jednotky od roku 2001 bojují v rámci mezinárodního boje proti terorismu a proti islámskému radikálnímu hnutí Taliban, které spolupracuje s Al-Káidou. 

Vedení CIA nejprve projekt podpořilo, ale po shlédnutí a posouzení tří prototypů "akčních loutek" ho zastavilo a hračky nepoužilo, řekl bez dalšího upřesnění mluvčí CIA Dean Boyd. Připustil, že nápad mohl později převzít a realizovat někdo jiný. O nikom takovém ale prý neví. 

Bin Ládin byl dlouhá léta nejhledanějším teroristou na světě a černou můrou Washingtonu. V noci na 2. května 2011 ho elitní jednotka amerického námořnictva našla a zabila v pákistánském městě Abbottábád, kde se úspěšně skrýval. 

Tagy: terorismus muslimové CIA hračka

Zdroje: ČTK