Labe stoupá. Hladina by mohla v úterý dosáhnout 11 metrů!

- Aktuality autor: Danica Klein

Kulminace hladiny Labe v Ústí nad Labem by měla nastat během úterý na úrovni 10,8 metru a průtoku 3750 metrů krychlových vody za sekundu. Při historické povodni v roce 2002 Ústím protékalo 4700 metrů krychlových vody za sekundu, informoval dispečink ústředí Povodí Labe v Hradci Králové. V Ústí nad Labem již začala evakuace obyvatel z ohrožených ulic. 

Voda z Labe

Voda z Labe,zdroj: Profimedia.cz

Dnes v 08:10 byla hladina Labe v Ústí na 698 centimetrech při průtoku 1672 metrů krychlových vody za sekundu. Očekávaný průtok tak zřejmě bude proti nynějšímu stavu více než dvojnásobný. Obvykle korytem Labe v Ústí protéká voda, která dosahuje tří metrů. 

Výrazný vzestup hladiny vodohospodáři čekají i na Labi pod soutokem s Vltavou. "Předpokládaná kulminace v Mělníku na 840 centimetrech a 3600 metrech krychlových za sekundu proběhne v noci z pondělí na úterý," uvedl šéf dispečinku Jiří Petr. Dnes ráno byla hladina Labe v Mělníku na úrovni 650 centimetrů. V Brandýse nad Labem se kulminace čeká dnes odpoledne až večer při stavu 440 centimetrů a průtoku 750 metrů krychlových za sekundu. Labe pod Hradcem Králové kulminuje dnes. Na horním Labi v hradeckém kraji byly hladiny dnes ráno na poklesu. 

Plavba na Labi stojí od soutoku Labe s Jizerou až po hranici s Německem. Dnes dopoledne se čeká dosažení limitního stavu a zastavení plavby i v úseku Chvaletice - Toušeň. 

V Ústí nad Labem policie kvůli stoupajícímu Labi odklání automobily přijíždějící po dálnici D8 od Lovosic a Drážďan přes Teplice. Uzavřená je levobřežní silnice I/30 mezi Ústím na Labem a Lovosicemi. V noci se evakuovali obyvatelé části Děčína a Křešic, Počápel a Českých Kopist na Litoměřicku.

Tagy: Labe povodně řeka

Zdroje: ČTK