Hladiny řek v Německu se blíží historickým maximům

- Aktuality autor: Danica Klein

Na jihu a východě Německa v noci na dnešek dál stoupaly hladiny rozvodněných řek. Nejdramatičtější situace je v bavorském Pasově, jehož centrum zaplavily rozlité řeky Dunaj a Inn. Podle agentury DPA se očekává, že obě dnes dosáhnou svého historického maxima. I na dalších místech v Německu panují obavy, že rozměry nynějších záplav překonají ničivé povodně z léta 2002. Voda z Dunaje způsobuje problémy také v sousedním Rakousku. 

Rozvodněná řeka

Rozvodněná řeka,zdroj: Getty Images

"Počítáme s tím, že v průběhu dne dosáhne Dunaj a Inn historického maxima z roku 1954," prohlásil mluvčí tamního krizového štábu. Inn tam ráno už vystoupal na 9,6 metru a Dunaj na 12 metrů. Dosud nejvyšší naměřená hladina Dunaje v Pasově byla jen o 55 centimetrů vyšší. Při stoleté vodě před 11 lety byl evropský veletok v bavorském městě "jen" na 10,81 metru. 

V zaplaveném historickém jádru Pasova musela být odpojena elektřina. Na pomoc při boji s živlem do města míří 150 vojáků německé armády, kteří se zapojí do záchranných prací i na dalších místech v Německu. 

"Mohli bychom mít povodeň, jaká tu doposud nebyla," varoval v neděli večer bavorský premiér Horst Seehofer. Kromě Pasova je situace dramatická také v nedalekém Rosenheimu. Celkem byl stav katastrofy vyhlášen na deseti místech Bavorska, v řadě měst této největší německé spolkové země zůstaly dnes zavřené školy a nejezdí vlaky kvůli přerušeným tratím. 

Varování před katastrofou nadále platí také na mnoha částech východoněmeckých spolkových zemí Durynska a Saska, kde musely do dnešního rána zasažené oblasti opustit už tisíce lidí. Jen v okolí durynského Altenburgu muselo do bezpečí přes 1200 osob, neboť většina obcí podél říček Sprotte a Pleisse je buď z části, nebo zcela zatopena. V Serbnitzu se protrhlo 50 metrů hráze. Několik tisíc lidí muselo opustit domovy také v saských městech Eilenburg a Grimma. 

"Lze předpokládat, že výše hladin dosáhne stavu při povodních z roku 2002 a mohla by být i překonána," oznámil krizový štáb severosaského kraje, jehož střediskem je Lipsko. V Sasku se očekává zhoršení situace i kvůli přílivu povodňové vlny ze sousedního Česka a příznivé nejsou ani předpovědi meteorologů, které varují před dalším deštěm. V podkrušnohorském městě Zwickau podle místních rozměry katastrofy již přesáhly rok 2002 a evakuace hrozí až 18.000 obyvatelům centra. 

V Bádensku-Württembersku se naopak situace pomalu zklidňuje a tamní úřady hlásí pokles hladin téměř na všech řekách včetně Dunaje, které touto zemí na jihozápadě Německa protékají. Výjimkou jsou Rýn a Mohan, jejichž stav je nadále kritický. 

Hladina Dunaje naopak stoupá v Rakousku. Severovýchodní spolková země Dolní Rakousy při hranicích s Českem očekává, že evropský veletok během dopoledne dosáhne hranice deseti metrů a k večeru se přiblíží k 11 metrům. Na stejné výši byl i při ničivých záplavách v srpnu 2002. Rozvodněný Dunaj částečně zatopil už několik rakouských měst na svém toku, mezi nimi i historický Melk. Západorakouské Vorarlbersko naproti tomu oznámilo, že to nejhorší už má za sebou a v neděli večer odvolalo stav pohotovosti.

Tagy: Německo povodně řeka

Zdroje: ČTK