Kyrgyzstán vypoví smlouvu s českou firmou, kterou v Česku nikdo neznal

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 19. 9. 2017 15:53) - Aktuality autor: šar

Kyrgyzstán jednostranně vypoví smlouvu s českou firmou Liglass Trading, která měla v zemi vybudovat kaskádu vodních elektráren na řece Naryn. Na schůzi kyrgyzské vlády to v pondělí podle kyrgyzských médií oznámil premiér Sapar Isakov. 

Za firmu se přimlouval také kancléř prezidenta Vratislav Mynář

Za firmu se přimlouval také kancléř prezidenta Vratislav Mynář,zdroj: Jan Handrejch / Právo / Profimedia

Podle vicepremiéra Dujšenbeka Zilalijeva česká firma zaslala vládě dopis s žádostí o odklad splátky 37 milionů dolarů (asi 807 milionů korun), kterou měla v těchto dnech uhradit. Vláda smlouvu vypoví, protože odklad není možný, řekl vicepremiér.

Na dostavbu kaskády, s jejímž budováním začala ruská firma RusGidro (RusHydro), vypíše podle Isakova kabinet novou soutěž.

"Je důležité, aby vše bylo vykonáno správně, abychom u soudů neprohráli," citovala premiéra agentura Kabar. "Máme (k výpovědi smlouvy) všechny důvody v souvislosti s tím, že jedna ze stran nesplnila závazky," uvedl Isakov.

Vicepremiér Zilalijev na schůzi vlády smlouvu s českou firmou podle serveru 24.kg obhajoval s tím, že za Liglass Trading se zaručilo české ministerstvo průmyslu a obchodu, které "tuto společnost oficiálně podpořilo a zaručilo se za ni".

Podle kyrgyzského a českého tisku se za českou firmu přimlouval i Vratislav Mynář, kancléř českého prezidenta Miloše Zemana."Bohužel pro Českou republiku, a zřejmě i kvůli hysterii mediální a médií došlo k tomu, že ta firma opustila ten trh. Mě to velmi mrzí, přimlouval jsem se za to v dobré víře," sdělil v pondělí Mynář v New Yorku, kde doprovází prezidenta Zemana. "Kdo neplní podmínky výběrové řízení, a je jedno, kdo to je a kde, se nemůže divit, že je vyloučen. Padni komu padni," dodal kancléř.

Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček obvinil z podílu na vypovězení smlouvy média. "Po soustavné mediální kampani žádné překvapení," vzkázal v pondělí Ovčáček také z New Yorku.

Firma prý zváží arbitráž 

Generální ředitel společnosti Liglass Trading Michael Smelík z Kyrgyzstánu sdělil, že zatím o vládním rozhodnutí nedostal oficiální zprávu. Později zástupci firmy dodali, že podle smlouvy má v případě sporů o výklad, platnost nebo plnění dohody tři měsíce na jednání. Pokud kyrgyzská vláda skutečně od dohody odstoupí, aniž by se držela smluvních článků upravujících pravidla řešení sporů, Liglass se obrátí na mezinárodní arbitráž, uvedl Smelík.

Společnost Liglass Trading převzala letos v červenci projekt budování dvou velkých a deseti menších elektráren narynské kaskády po ruské firmě RusGidro, s níž Kyrgyzstán smlouvu loni vypověděl, údajně pro její platební neschopnost. V kontraktu s kyrgyzskou vládou se česká společnost zavázala, že jako nový účastník smlouvy zaplatí právě částku 37 milionů dolarů, což je hodnota dosavadních prací na narynské kaskádě, které provedla ruská firma.

Tagy: Rusko Pražský hrad Česko zahraničí domácí Asie kyrgyzstan energetika kancléř prezidenta společnosti a firmy

Zdroje: ČTK