Kyjev i povstalci mírovou iniciativu vítají. Skončí boje na Ukrajině?

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 7. 2. 2015 17:17) - Aktuality autor: roj

Plán německé kancléřky Angely Merkelové a francouzského prezidenta Françoise Hollanda na urovnání konfliktu na východě Ukrajiny by podle ukrajinského prezidenta Petra Porošenka i podle povstalců mohl fungovat. Merkelová si úspěchem zase až tak jistá není, podle Hollanda jde ale o jednu z posledních šancí, jak předejít válce. 

Angela Merkelová a Françoise Hollande se rozhodli vzít mírová jednání do svých rukou - narychlo v pátek v noci odletěli jednat s Vladimirem Putinem

Angela Merkelová a Françoise Hollande se rozhodli vzít mírová jednání do svých rukou - narychlo v pátek v noci odletěli jednat s Vladimirem Putinem,zdroj: Profimedia.cz

Merkelová a Hollande v pátek přiletěli do Kremlu sví mírové plány představit ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi. Detaily setkání, které trvalo až do pozdních nočních hodin, se ale na veřejnost nedostaly.

Německá kancléřka dnes naděje na vyřešení konfliktu trošku mírnila. Uvedla, že si není jistá, jestli jednání s Putinem povedou k úspěchu. "V každém případě však stálo za to pokusit se o to, dlužíme to lidem na Ukrajině," řekla. 

Francouzský prezident vyslovil po návratu z Moskvy obavu, že pokud jednání troskotají, mohlo by to skončit válkou. "Jestliže se nám nepodaří dosáhnout trvalé mírové dohody, velmi dobře víme, jaký bude scénář. Má jméno, říká se tomu válka," uvedl.

I proto se Merkelová staví zásadně proti dodávkám zbraní ukrajinské armádě. "Vojensky se tu vyhrát nedá. To je hořká pravda. Mezinárodní společenství proto musí na tomto místě vymyslet něco jiného," řekla. Nedovede si prý představit, nakolik by musela být ukrajinská armáda vyzbrojená, aby Putina přesvědčila, že může prohrát.

Porošenko však dnes na mnichovské bezpečnostní konferenci Západ o vojenskou pomoc požádal s odůvodněním, že čím silnější bude obrana Ukrajiny, tím lepší bud její diplomatická pozice při vyjednávání. 

"Ukrajinská otázka nebude vyřešená, dokud lidé a politici v Evropě i jinde ve světě nerozhodnou poskytnout stálou podporu, která by zajistila ukrajinskou nezávislost politicky, ekonomicky, ale také vojensky," tvrdí Porošenko.

Deník Kommersant s odkazem na vysoce postavený zdroj z kruhů evropské diplomacie v pátek uvedl, že Evropa a Kyjev by povstalcům mohly ustoupit. Moskva se však musí zaručit, že se postup povstaleckých jednotek zastaví.

To, že by za těchto podmínek mohly boje skutečně skončit, nepřímo uznal i vyjednavač doněckých separatistů Denis Pušilin. "My jsme vždy pro jednání," uvedl s odkazem na páteční pozdněnoční schůzku. Podle něj by tentokrát mohlo nové příměří vydržet. Právě uznání nových dobytých území totiž bylo hlavním požadavkem separatistů na uzavření příměří.

Další jednání budou pokračovat v neděli, kdy se k telefonické konferenci připojí i Porošenko. Ten dnes na otázku, zda může iniciativa fungovat, také odpověděl: "Ano."

Tagy: Francie Rusko Německo Ukrajina Evropská unie Minsk Doněck východní Ukrajina boje na východě Ukrajiny mírová dohoda

Zdroje: ČTK