Kvůli šminkám a módě hrozí japonské vládě krize

- Aktuality autor: Alina Holušová

Japonská ministryně ekonomiky a průmyslu Jóko Obučiová rezignovala na svou funkci kvůli podezření, že utrácela prostředky určené pouze k politické činnosti na okrasné prostředky a další věci, které s politikou nemají nic společného. Její odchod může vyvolat v zemi závažnou politickou krizi. 

Jóko Obučiovou možná šminky a móda stály kariéru

Jóko Obučiovou možná šminky a móda stály kariéru,zdroj: Isifa.com

Peníze šly například na organizaci divadelních představení určených pro voliče a stoupence političky (43 milionů jenu, v přepočtu 8,6 milionu korun, v letech 2009 až 2011), což může být považováno za podplácení voličů. Utrácela rovněž za nákupy v obchodu svého švagra (3,6 milionu jenů, v přepočtu 725 tisíc korun).

Čtyřicetiletá politička patřila mezi pět žen, které získaly ministerské funkce v obnoveném kabinetu premiéra Abeho.

Obutiová je dcerou bývalého japonského premiéra. Politickou kariéru odstartovala už ve 26 letech po náhlé smrti otce. Ve 34 letech se stala nejmladší ministryní v dějinách země, když se postavila do čela resortu pro snížení porodnosti. Často byla zmiňována jako nejpravděpodobnější kandidátka na roli vůbec první ženy v čele japonské vlády.

Kromě Obučiové v pondělí odešla z kabinetu Abeho, který se pokoušel zapojit do vlády víc žen, i ministryně spravedlnosti Midori Matsušimaová a to kvůli obvinění z porušování volebních zákonů.

Abeho vládu ovšem můžou opustit ještě dvě další ministryně, které čelí ostré kritice za napojení na ultranacionalistické skupiny. V ohrožení tak není jen kabinet ministrů, ale i křeslo jeho předsedy, o které by Abe mohl přijít. Nad Japonskem tak visí hrozba hluboké politické krize. 

Tagy: Japonsko japonská vláda japonská politika

Zdroje: BBC