Novým šéfem Vojenského zpravodajství je Jan Beroun

- Aktuality autor: var

Novým ředitelem Vojenského zpravodajství v pondělí vláda jmenovala Jana Berouna, dosavadního poradce ministra obrany Martina Stropnického. Na tiskové konferenci po jednání kabinetu to oznámil právě Stropnický. Beroun střídá dočasného šéfa vojenských zpravodajců Rostislava Pilce. 

Nový šéf Vojenského zpravodajství Jan Beroun

Nový šéf Vojenského zpravodajství Jan Beroun,zdroj: Isifa.com

Stropnický uvedl, že si od Berouna, kterého považoval za jednoznačně nejsilnějšího kandidáta, slibuje čerstvý pohled na dění ve vojenské rozvědce. Je podle něj dobře, aby do uzavřeného světa vstoupil někdo zvenku. Zároveň poznamenal, že si je vědom toho, jak je výběr nového šéfa zpravodajců citlivý vzhledem k aféře, kterou služba loni prošla. 

Pilc se do vedení VZ dostal poté, co byl dřívější šéf Milan Kovanda loni postaven mimo službu kvůli aféře týkající se údajného zneužití VZ tehdejší šéfkou kabinetu premiéra Janou Nečasovou, dříve Nagyovou. Kromě nich je v případu obžalovaný Kovandův předchůdce Ondrej Páleník a zpravodajec Jan Pohůnek. Čtveřici hrozí za zneužití pravomoci až tříleté vězení. 

 

Dvaapadesátiletý Beroun působil podle dostupných informací od poloviny 80. let u policie, mimo jiné jako šéf kriminalistů v Praze 2. Po listopadu 1989 absolvoval několik zahraničních stáží včetně FBI a v roce 2004 byl jmenován náměstkem ředitele Úřadu pro zahraniční styky a informace. Když v roce 2006 odcházel z čela ÚZSI Karel Randák, doporučil Berouna jako svého nástupce. Ředitelem rozvědky se ale Beroun nestal a místo toho do roku 2011 pracoval jako styčný důstojník ÚZSI ve Washingtonu. Později řídil českou pobočku mezinárodní detektivní agentury. 

Tagy: rozvědka Ministerstvo obrany kauza Nagyová vojenské zpravodajství vojenská rozvědka česká politika

Zdroje: ČTK