Dnes je sobota 4. února 2023., Svátek má Jarmila
Počasí dnes 3°C Sněhové přeháňky

Komentář: Kuřte a pijte, zachráníte státní rozpočet!

Komentář: Kuřte a pijte, zachráníte státní rozpočet!
Předseda Senátu Jaroslav Kubera rozpočtové příjmy posiluje, seč mu plíce stačí | zdroj: Profimedia

Dá se tomu věřit? Můžeme se k blahobytnému státu prokouřit a propít? Tyhle otázky bychom mohli položit vládě, která se chystá zachraňovat klesající příjmy rozpočtu vyššími daněmi z cigaret a alkoholu.

Ekonomika ztrácí tempo, daňové výnosy klesají a nůžky mezi příjmy a výdaji se rozevírají. Vláda, které teče bot, tedy přemýšlí, co s tím. A jako vždy, když chybějí peníze, jsou první na ráně kuřáci a ti, kteří si rádi přihnou tvrdého alkoholu.

V tom bývají vlády zpravidla zajedno, ať už jsou levicové, pravicové, anebo 'catch-all' (pro všechny). A tak Andrej Babiš a Jan Hamáček už o vyšších spotřebních daních na tvrdý alkohol a cigarety mluví jako o téměř hotové věci.

ANO, pustíme žilou kuřákům a pijákům a bude líp.

Miliarda k miliardě...

Ministerstvo financí spočítalo, že spotřební daň stanovená tak, aby krabičky cigaret zdražily v průměru o čtyři až pět korun, by vynesla čtyři miliardy ročně. Možné inkaso z kořalky zatím finance nevyčíslily, protože experti zvažují, jak nastavit parametry.

Šéf sociálních demokratů Jan Hamáček už dal najevo, že vyšší spotřební daně by mu nebyly proti srsti. "Vyšší zdanění kořalky by přineslo několik miliard," poznamenal v ČT.

profimedia-0155577232 Tož se neupejpejte, pomozte rozpočtu. Do každé ruky jednu sklínku – jako Bolek | zdroj: Profimedia

Zatímco z tabáku teď dostává státní pokladna šedesát miliard ročně, z tvrdého alkoholu sedm. Takže je zřejmé, že rezervy jsou zejména u pijáků.

Tím spíš, že Češi se s Francií dělí o druhou nejvyšší spotřebu alkoholu mezi zeměmi Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Předloni vypil Čech v průměru 11,7 litru čistého alkoholu. (Více pijí jen Litevci, kde se spotřebuje 13 litrů alkoholu na hlavu.)

Právě ti mohou očekávat, že si v příštích letech sáhnou hlouběji do kapsy.

(Mimochodem, víte, kolik odvedete státu za krabičku cigaret a za lahev tvrdého alkoholu? U krabičky cigaret, kterou koupíte za stovku, dostane stát za daň z přidané hodnoty a spotřební daň dohromady 73 korun. Zdanění dosahuje 72,89 procenta. U lahve kořalky je podíl obou daní 54,1 procenta. To znamená, že z lahve špiritusu, za kterou dáte 155 korun, si stát vezme 84 korun.)

Koho podojit?

Proč vlády šroubují zrovna daně na tvrdý alkohol a cigarety? Protože jdou cestou nejmenšího odporu. Tyhle daně až na výjimky nikoho nepobuřují, nikdo kvůli nim nestávkuje.

(Ostatně, kdo by se bouřil? Andrej Babiš přece pravil, že jeho vláda nebude zvyšovat daně pro lidi. Podle této 'logiky' ti, kteří kouří a pijí, vlastně lidi ani nejsou.

Alkohol a cigarety navíc patří do kategorie zboží s nízkou cenovou pružností. Zdražení vyvolané vyšším zdaněním poptávku nijak výrazně nesníží. Návykoví kuřáci dál hulí, pijáci se pořád zpíjejí.

A do třetice: Vyšší daně v tomto případě může starostlivá vláda lehce podepřít heslem 'vyšším zdaněním kořalky a cigaret za zdraví občanů'.

Je přitom jasné, že na ministerstvu financí, kde se vyšší daně na alkohol a tabák chystají, se žádné dopady daní na zdraví populace neprobírají. Řeč se tam vede pouze o tom, jak naplnit pokladnu a koho o kolik při tom podojit.

Červená na rozpočtovém semaforu

Stav státních financí však tentokrát není tak jednoduchý, aby ho bylo možné vyřešit pouhým zdaněním alkoholu a tabáku, tedy několika miliardami. Tak prosté to, milý Watsone, opravdu nebude.

Vláda naslibovala benefity za desítky miliard. Zvýšení rodičovského příspěvku vyjde na víc než 11 miliard, nárůst důchodů zatne do rozpočtu sekeru za 6,6 miliardy, přes pět miliard zaplatí vláda dopravcům kompenzaci slev na jízdném.

Příjmy rozpočtu se přitom mohou propadnout o desítky miliard. Zatím vláda předpokládá, že stát vybere o 13,5 miliardy méně na daních a o více než osm miliard méně na sociálních odvodech,

Varováním je už samotná bilance státního rozpočtu za letošní únor. Propadla se na mínus 19,9 miliardy korun. To je nejhorší výsledek za posledních osm let. Lze tušit, že na konci roku zasvítí rozpočet v červených číslech.

Škrtat a danit

Takže se bude škrtat, možná i propouštět, a hlavně – danit. Tabák a tvrdý alkohol díru v příjmech nezacelí, vláda tedy klekne na hazard, možná i na prostituci. Tato kategorie daní bývá nazývána daní z hříchu

Potom bude na řadě digitální daň – a třeba i zdanění bank, které prosazují sociální demokraté a podporují komunisté. Andrej Babiš o něm dosud nechtěl slyšet. "Zkušenosti s bankovními daněmi z Evropy nejsou dobré," upozorňoval.

Jenže kdoví, co bude premiér říkat, až se díra v rozpočtu rozšíří. Nakonec vládní rozmařilost, která se projevila mimo jiné prudkým nárůstem zaměstnanců státu, anebo státem dotovanými slevami na jízdném, odskáče 'solidárně' kdekdo – kuřáci, pijáci a třeba i ti, kterým důkladněji zdaněná banka zdraží hypotéku.

Zdroje:
Vlastní