Dnes je čtvrtek 26. ledna 2023., Svátek má Zora
Počasí dnes -3°C Občasný déšť se sněhem

Kulhánkovým náměstkem bude exministr Jan Kohout

Kulhánkovým náměstkem bude exministr Jan Kohout
Jan Kohout je poradcem prezidenta Miloše Zemana a od loňského března politickým náměstkem ministryně spravedlnosti Marie Benešové | zdroj: PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia

Bývalý ministr zahraničí ze dvou úřednických vlád Jan Kohout je ode dneška politickým náměstkem ministra zahraničí Jakuba Kulhánka.

Ministerstvo informaci uvedlo v tiskové zprávě, dnes ráno o záměru informovaly Lidové noviny (LN). Kohout bude mít na starosti koordinaci příprav českého předsednictví v Evropské unii a agendy OSN a středoevropské spolupráce.

„Jsem rád, že Jan Kohout na mou nabídku přistoupil. Je jedním z našich nejzkušenějších diplomatů, který si prošel ministerstvo zahraničí od referenta až po ministra,“ uvedl Kulhánek pro Lidové noviny. Post politické náměstkyně opustila bývalá ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová Tominová. „Počítám s tím, že spolu budeme spolupracovat i nadále,“ uvedl Kulhánek v tiskové zprávě.

Kohout je poradcem prezidenta Miloše Zemana a od loňského března politickým náměstkem ministryně spravedlnosti Marie Benešové. Byl ministrem zahraničí v úřednické vládě Jiřího Rusnoka a předtím také v úřednické vládě Jana Fischera, kdy Česká republika také předsedala Evropské unii. V letech 2004 až 2007 působil jako velvyslanec ČR při EU. ČR se svého druhého předsednictví unie ujme 1. července 2022.

„Předsednictví se už blíží. Málokdo tomu ale věnuje náležitou pozornost. Připravují se technicko-organizační věci. Začíná se diskutovat o předsednických prioritách,“ uvedl v LN Kohout. Odmítá, že by jako prezidentův poradce byl na ministerstvu „Zemanovým náměstkem“.

Kromě předsednictví by se měl věnovat mimo jiné spolupráci v rámci středoevropských uskupení, ať už visegrádské čtyřky (V4, tedy ČR, Slovensko, Polsko, Maďarsko), nebo Slavkovského formátu (ČR, Slovensko, Rakousko).

Přes dobré vztahy se Zemanem je Kohout připraven hájit pozice vlády, píšou LN. „Podporuji vládu a vyšetřovací verzi, o které v souvislosti s Vrběticemi mluví,“ cituje deník vyjádření Kohouta k informacím o podílu agentů ruské vojenské rozvědky GRU na explozích v muničním areálu ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014. Prezident, který se dlouhodobě snaží o co nejlepší vztahy s Ruskem, naproti tomu opakovaně mluví o možných dalších vyšetřovacích verzích výbuchů.

Kohout byl členem ČSSD v letech 1995 až 2013, stranu opustil v éře předsedy Bohuslava Sobotky. Se směřováním sociální demokracie pod vedením Jana Hamáčka nyní souhlasí, řekl LN.

Ministr může mít podle zákona o státní službě dva politické náměstky. Na ministerstvu zahraničí je jím od poloviny dubna sociální demokrat Pavel Jaroš, který v úřadu působil za éry ministra Jana Kavana jako tajemník. Jaroš se funkce ujal v době, kdy byl vedením ministerstva pověřen Hamáček po odvolání ministra Tomáše Petříčka.

Zdroje: