Krvavý útok v New Yorku nepřežilo osm lidí. Vraždil mladý Uzbek

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 1. 11. 2017 11:41) - Aktuality autor: šar

Americká policie v úterý postřelila a zadržela devětadvacetiletého muže, který s pronajatou nákladní dodávkou zabil osm lidí a nejméně 11 dalších zranil na newyorské stezce pro pěší a cyklisty. Úřady čin vyšetřují jako teroristický útok. Mezi mrtvými je pět Argentinců a jeden Belgičan. 

Útok si vyžádal osm obětí a 11 zraněných

Útok si vyžádal osm obětí a 11 zraněných,zdroj: Profimedia.cz

Pachatel s pronajatým pick-upem vjel na stezku vedoucí odděleně podél West Side Highway, rušné silnice lemující západní pobřeží Manhattanu. Během více než kilometrové cesty na stezce srážel cyklisty a chodce, načež narazil do školního autobusu, vyběhl z vozu a podle svědků arabsky zvolal Alláhu akbar (Bůh je veliký). U sebe měl podle policie paintbalovou a vzduchovou pistoli.Podle agentury AP je po operaci ve vážném stavu, lékaři však předpokládají, že přežije.

Americká média s odvoláním na policejní zdroje uvádějí, že útok spáchal Uzbek Saipov, který v USA žije od roku 2010 díky takzvané zelené kartě. Podle televize CNN objevili policisté v dodávce vzkaz naznačující, že čin byl spáchán ve jménu IS, podle jiných médií není jeho obsah zcela jasný.

O žádných Saipovových vazbách na radikály dosud není policii nic známo, na sociálních sítích nebyl aktivní. Podle agentury AP se živil jako řidič a měl průkaz vydaný na Floridě, zřejmě však žil v New Jersey, z něhož je to do New Yorku blíže. 

Podle argentinského ministerstva zahraničí zemřelo pět lidí z města Rosario v centrální Argentině, kteří přijeli do New Yorku oslavit 30. výročí svého vysokoškolského absolutoria. O jedné mrtvé osobě pocházející z Belgie informoval belgický vicepremiér. Občané obou zemí jsou podle úřadů i mezi zraněnými. Policie zatím identitu ani národnost obětí nezveřejnila.

"Nesmíme dovolit ISIS vrátit se nebo vstoupit do naší země poté, co jsme je porazili na Blízkém východě a jinde. Dost!" napsal s použitím zkratky pro Islámský stát na twitteru Trump, který vyslovil soustrast obětem "teroristického činu". Později dodal, že nařídil ministerstvu vnitřní bezpečnosti ještě zpřísnit "extrémní prověřování" migrantů mířících do Spojených států.

Newyorský guvernér Andrew Cuomo oznámil, že stát v den halloweenských oslav posílil bezpečnostní opatření na rušných místech jako jsou letiště či mosty. "New York je mezinárodním symbolem svobody a demokracie a my se nenecháme zastrašit," uvedl Cuomo v reakci na čin. Několik hodin po masakru vyrazil po boku starosty města Billa de Blasia do jednoho z večerních halloweenských průvodů.

Bývalý řidič Uberu 

Ačkoli řada lidí o útočníkovi hovoří jako o milém člověkovi, jeden z jeho bývalých sousedů z Tampy uvedl, že Saipov byl znám jako agresivní řidič. Kvůli jistému incidentu na parkovišti se s ním i pohádal.

Newyorský deník Daily News napsal, že policie Uzbeka kvůli řízení zastavila například v roce 2015 v Mount Holly Springs Borough v Pensylvánii a o tři roky dříve v pensylvánském městě Palmyra.

Saipov dříve pracoval pro alternativní taxislužbu Uber, která si před jeho přijetím prověřovala jeho minulost. Interní prověrkou prošel.

"Jsme v kontaktu s Federálním úřadem pro vyšetřování (FBI) a nabídli jsme mu naši pomoc," citoval deník Daily News nejmenovaného činitele Uberu. "V úzkém kontaktu s vyšetřovateli a FBI zůstaneme, abychom jim pomohli s pátráním," dodal. Uvedl také, že firma prověřuje všechny záznamy, které o Uzbekovi má, dosud ale nenalezla žádné, které by se týkaly bezpečnostních záležitostí.

Televize NBC News uvedla, že Saipov má manželku a dvě děti. Bývalý Saipovův soused z doby, kdy žil na Floridě, ho označil za člověka, který žil uzavřen v rámci své rodiny.

Na Floridě se před pěti lety seznámil s Koblijonem Matkarovem, který listu The New York Post řekl, že byl velmi přátelský. "Je to skvělý chlapík, velmi přátelský. Je jako můj bratr, vnímal mě jako svého staršího bráchu," řekl Matkarov, kterého se Saipovem spojuje původ.

Saipov se nakonec usadil v Patersonu ve státě New Jersey. The New York Times informoval, že v noci na dnešek v jednom z bytů, který je považován za jeho bydliště, policie provedla razii. Podrobnosti k zátahu ale známé nejsou.

Výběr smrtelných útoků provedených automobilem ve světě v minulých letech (řazeno podle počtu obětí, v případě stejného počtu obětí řazeno chronologicky):

 • 14. července 2016 (Francie) - Při večerním útoku ve francouzském městě Nice, kde do davu lidí oslavujících státní svátek najelo nákladní auto, zahynulo 86 lidí. Útočníkem byl 31letý Francouz tuniského původu Mohamed Lahouaiej Bouhlel, policie jej zastřelila.
 • 14 - 17. srpna 2017 (Španělsko) - Dvaadvacetiletý Maročan Júnis abú Jakúb najel s autem do lidí na rušné barcelonské třídě La Rambla. Třináct osob zabil a na 130 dalších zranil. Při útěku ubodal dalšího muže. Útočníka policie zastřelila 21. srpna nedaleko Barcelony.
 • Několik hodin po barcelonském útoku najelo pět dalších teroristů s autem do lidí ve městě Cambrils asi sto kilometrů od Barcelony. Tyto útočníky policie zastřelila na místě krátce poté, co s vozem několik lidí zranili, z toho jednu ženu smrtelně. K útokům se přihlásila organizace Islámský stát, odpovědná teroristická buňka měla celkem 12 členů.
 • 12 - 19. prosince 2016 (Německo) - Tunisan Anis Amri najel s ukradeným kamionem do lidí na vánočním trhu na náměstí Breitscheidplatz v centru Berlína. Útok si vyžádal 12 obětí, automobil zabil 11 lidí, včetně jedné Češky, další obětí byl polský řidič kamionu, kterého Amri pobodal a zastřelil. Asi 50 lidí bylo zraněno. Atentátníka později zastřelili policisté v Itálii.
 • 8. - 14. února 2001 (Izrael) - Terorista najel kradeným autobusem do lidí na autobusové zastávce v Tel Avivu a osm z nich zabil. Útok si kromě smrti sedmi vojáků a vojaček a jedné ženy v civilu vyžádal také 21 zraněných. Pachatel, pětatřicetiletý otec pěti dětí, který byl dlouhodobě zaměstnán u izraelské dopravní společnosti, po činu ujel, policie ho pronásledovala a postřelila. Muž chtěl pomstít smrt blízkého příbuzného, kterého zastřelili izraelští vojáci.
 • 8 - 3. června 2017 (Británie) - Teroristický útok v centru Londýna si vyžádal osm obětí a desítky zraněných. Na mostě London Bridge nejdřív vjela bílá dodávka vysokou rychlostí na chodník a srazila několik pěších. Útočníci pak pokračovali v jízdě až k tržišti Borough Market, které je plné restaurací a barů. Tam teroristé vystoupili a napadali lidi noži s dlouhou čepelí. Všechny tři útočníky z automobilu policie zastřelila.
 • 8 - 31. října 2017 (USA) - Devětadvacetiletý muž zabil na newyorské stezce pro pěší a cyklisty s pronajatou nákladní dodávkou osm lidí a nejméně 11 dalších zranil. Úřady vyšetřují útok, který podle médií spáchal Uzbek Sayfullo Saipov, jako teroristický čin.
 • 5 - 22. března 2017 (Británie) - Pět obětí a desítky zraněných si vyžádaly dva násilné incidenty u budovy britského parlamentu v Londýně. Dvaapadesátiletý atentátník Khalid Masood nejprve najel do lidí na chodníku na Westminsterském mostě, následně z auta vystoupil a nožem způsobil smrtelná zranění policistovi. Kromě pěti obětí zemřel po útoku i sám útočník, kterého zabila policie. Podle policie byl motivován islámským extremismem.
 • 5 - 7. dubna 2017 (Švédsko) - Pět mrtvých, z nichž jedna žena zemřela v nemocnici, a 15 zraněných si vyžádal incident, při němž v centru Stockholmu najel nákladní automobil do lidí. Útok spáchal Uzbek Rakhmat Akilov, sympatizující s džihádisty. Akilov byl zadržen a k činu se přiznal.
 • 4 - 30. dubna 2009 (Nizozemsko) - Útočník se pokusil spáchat atentát na královnu Beatrix a její rodinu v nizozemském městě Apeldoorn tak, že chtěl svým autem zasáhnout autokar s panovnicí. Muž svůj cíl minul, vjel do davu a zabil čtyři lidi. Dalších 13 osob bylo zraněno, tři z nich zemřely v nemocnici. Zraněním podlehl i útočník.
 • 4 - 8. ledna 2017 (Izrael) - Palestinec dnes v Jeruzalémě vjel s kamionem do skupiny vojáků. Čtyři z nich přišli o život a dalších asi 15 utrpělo zranění. Pachatel byl na místě zastřelen. Podle policie se jednalo o teroristický útok.

Tagy: New York zahraničí Spojené státy terorismus a násilí Uzbekistán

Zdroje: ČTK