Somálsko se vzpamatovává z nejhoršího útoku své historie, zemřelo téměř 200 lidí

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 16. 10. 2017 18:22) - Aktuality autor: šar

Počet mrtvých po sobotních útocích v somálské metropoli Mogadišu stoupl na 189, oznámila v neděli policie a nemocniční zdroje. Zraněných je více než 200 a úřady se obávají, že počet obětí se ještě zvýší. Podle agentury DPA už počet obětí dokonce přesáhl 230, zraněných je více než 300. Somálské úřady uvedly, že jde o nejtragičtější útok, jaký byl v zemi kdy spáchán.

Místo prvního útoku, nákladní vůz vybuchl poblíž budovy ministerstva zahraničí

Místo prvního útoku, nákladní vůz vybuchl poblíž budovy ministerstva zahraničí,zdroj: Profimedia.cz

Vláda zatím oficiální bilanci počtu obětí nezveřejnila, policejní údaje se často liší. Podle agentury AFP někteří pozůstalí své mrtvé rovnou pohřbívají, údaje z jednotlivých nemocnic navíc podléhají ústřední evidenci jen nahodile. Premiér Hassan Ali Khayre ale řekl, že zahynuli takřka výhradně civilisté. V zemi byl vyhlášen třídenní smutek.

Nejvážnější byla exploze nákladního auta v oblasti poblíž ministerstva zahraničí. Výbuch byl tak silný, že poškodil také okolní budovy. Záchranáři v nich pak objevili další mrtvé. Později byl spáchán druhý, menší pumový útok ve čtvrti Medína.

Podle očitých svědků mohutná exploze poškodila nebo zničila část hustě osídlené obchodní čtvrti Hodan. Betonové budovy se zhroutily, auta shořela a na ulicích ležela potrhaná děla dospělých i dětí, uvedla agentura AP. Trosky prohledávají záchranáři ve snaze nalézt další mrtvé nebo zraněné.

Krev pro oběti na výzvu lékařů již darovaly tisíce obyvatel města včetně prezidenta Mohameda Abdullahiho Mohameda.

K útokům se zatím nikdo nepřihlásil, vláda ale připisuje odpovědnost islamistům z hnutí Šabáb. To je napojeno na globální teroristickou síť Al-Káida a mimo jiné usiluje o svržení prozápadní somálské vlády. V zemi chce pak zavést přísné islámské právo šaría.

Útok odsoudily Spojené státy, které somálské vládě pomáhají v boji proti Šabábu.

Výběr nejtragičtějších útoků v Africe za posledních deset let (řazeno chronologicky):

 • 29. října 2008 (Somálsko) - Série pěti výbuchů sebevražedných islamistů na severu Somálska v přístavu Bossaso si vyžádala 56 mrtvých a 80 zraněných.
 • 11. července 2010 (Uganda) - Při pumových útocích na diváky, kteří sledovali finálový zápas fotbalového mistrovství světa, bylo ve dvou restauracích v hlavním městě Kampale zabito 74 lidí (včetně občanů USA a Irska), dalších 70 bylo zraněno. K útokům se přihlásilo somálské islamistické hnutí Šabáb.
 • 4. října 2011 (Somálsko) - Nejméně 82 lidí zemřelo a 110 bylo zraněno v Mogadišu při sebevražedném bombovém útoku na vládní budovu. Také k tomuto útoku se přihlásilo hnutí Šabáb.
 • 4. listopadu 2011 (Nigérie) - Při sebevražedných útocích islamistické sekty na vojenské, policejní a náboženské cíle v severovýchodní Nigérii přišlo o život 100 lidí, dalších stovka utrpěla zranění.
 • 21. září 2013 (Keňa) - Skupina teroristů přepadla nákupní centrum Westgate v Nairobi. Během čtyřdenních bojů policie s útočníky ze somálských islamistických milicí Šabáb přišlo o život nejméně 72 lidí (včetně pěti útočníků) mezi nimi i cizinci, na 170 lidí bylo zraněno.
 • 14. dubna 2014 (Nigérie) - Pumový útok na autobusovém nádraží na předměstí nigerijské metropole Abuja si v ranní dopravní špičce vyžádal nejméně 75 obětí. K odpovědnosti se přihlásila teroristická skupina Boko Haram.
 • 28. listopadu 2014 (Nigérie) - Při teroristickém útoku na mešitu v Kanu, největším městě severní Nigérie, přišlo o život nejméně 120 lidí a dalších asi 270 osob bylo zraněno. Mešita stojí u paláce emíra, který pár dní před tím vyzval občany, aby se chopili zbraní a bojovali proti skupině Boko Haram.
 • 2. dubna 2015 (Keňa) - Útok islamistů ze skupiny Šabáb na univerzitu ve městě Garissa na východě Keni si vyžádal na 150 mrtvých a 79 zraněných.
 • 31. října 2015 (Egypt) - Na egyptském Sinajském poloostrově se po startu zřítilo charterové letadlo ruské společnosti Kogalymavia s 224 lidmi na palubě, nikdo nepřežil. Příčinou byl nejspíš výbuch bomby, k činu se přihlásil Islámský stát.
 • 18. ledna 2017 (Mali) - Teroristický sebevražedný útok na vojenském stanovišti ve městě Gao na severu Mali zabil nejméně 77 osob a dalších 115 zranil. K atentátu se přihlásila místní islamistická skupina napojená na teroristickou síť Al-Káida.
 • 14. října 2017 (Somálsko) - Útok, dva výbuchy, v somálské metropoli Mogadišo nepřežilo 189 lidí, zraněno je přes 200 osob.

Tagy: Afrika zahraničí exploze Somálsko terorismus a násilí

Zdroje: ČTK