Krvavé poselství: V Sýrii prořízli hrdlo protivládnímu básníkovi

- Aktuality autor: red

Ibráhím Kášúš byl požárník v syrském městě Hamá a ve volném čase skládal popěvky, kterými se bavili účastníci protivládních protestů.

Většinou jde o rýmy na adresu prezidenta Bašára Asada s doporučením, aby se konečně vzdal moci. Zábava to byla jen do té doby, dokud nenašli Kášúše s proříznutým hrdlem na břehu řekly Orontes. Syrští aktivisté jsou přesvědčeni, že Ibráhíma zavraždili policisté. Brutalita, s níž byl zabit, by podle nich mohla přinést další vlnu tvrdé likvidace opozičních vůdců.

Krvavé poselství

Dle údajů syrských ochránců lidských práv bylo do března při syrských protestech zabito přes 1600 lidí. Většina z nich byla zastřelena. Případ Kášúše je ale jiný. Jde o cílenou vraždu prominentního aktivisty a je zřejmé, že vrazi chtěli zanechat velmi krvavé poselství.
Dvaačtyřicetiletý Kášúš byl otcem tří dětí. Jeho přítel Sálih abú Jaman řekl, že než vypukly protesty, skládal Kášúš básně s tématem lásky a chudoby. "Psal instinktivně. Když seděl s přáteli, měl ve zvyku začít najednou recitovat," vzpomíná abú Jaman.

Jakmile ale začaly protesty, stal se novým Kášúšovým tématem Asad. Z Hamá se stalo dějiště nejbouřlivějších demonstrací - začátkem června tam při nich policie a vojsko zabily 65 lidí. Město se pak vymklo kontrole vládních sil a demonstranti obsadili ulice. Armáda Hamá obklíčila a vojáci podnikají hlavně noční razie.

Za vraždou možná stojí agenti bezpečnosti

Kášúšovo jméno postupně znali všichni. Písně s jeho nápěvy se zpívaly na každém shromáždění. Davem znělo rytmické "Podívej, Bašáre, je čas odejít. Vykašli se na to, Bašáre, a vykašli se na ty, kdo se ti klaní. Je čas, abys šel. Svoboda je na prahu, Bašáre, odejdi!" Na začátku července takto spolu se zpěvákem stojícím na tribuně na námětí Hamá zpívaly stovky hrdel.

O dva dny později, 3. července, Kášúš zmizel. Kdosi viděl, že když šel do práce centrem města, zastavilo u něj bílé auto, z něj vyskákalo několik mužů, strčili Kášúše dovnitř a odjeli. "Okamžitě nám bylo jasné, že ho dostali agenti bezpečnosti," řekl abú Jaman.

V Sýrii nesmí pracovat zahraniční novináři

Další den brzo ráno našli lidé zavražděného básníka u řeky Orontes, která městem protéká. Na YouTube byly pak zveřejněny snímky, na nichž je patrná strašná řezná rána na krku.
"To je čistý zločin, odpravili ho," řekl Umar Idilbí z koordinačních výborů, které syrské protesty monitorují.

Nikdo v Kášúšově domě nezvedá telefony a pravdivost příběhu nelze nijak ověřit, protože Sýrie zakázala zahraničním novinářům v zemi pracovat.

Od března ve vazbě zemřelo jen několik zatčených. Těla, která pak byla vydána rodinám, nesla známky mučení. Například v dubnu se objevila těla dvou velmi mladých Syřanů. Třináctiletému Hamzá Chatíbovi přerazili věznitelé krk, rozbili lebku a usekli penis, tělo patnáctiletého Támira Muhammada Šarije bylo těžce pohmožděno a chlapec měl vylámané zuby.

Kašúšúv pohřeb přilákal tisíce lidí

Kášúšúv případ se ale vymyká. Syrský režim nechal pozatýkat mnoho prominentních aktivistů, ale jen velmi málo z nich bylo v rychlosti zavražděno a jejich těla pohozena s úmyslem vystrašit ostatní, jako se to stalo v případě požárníka z Hamá.
Idilbí se bojí, že by to mohlo znamenat nový způsob likvidačních metod. Zpěvák, který Kášúšovy písně předzpívával před davem, se teď skrývá.

Podobně jako tomu bylo v případě obou zmučených chlapců, stal se i Kášúšúv pohřeb příležitostí k novému shromáždění. Konal se 4. července a na hřbitov na severu Hamá přišly tisíce lidí. Jeho písně znějí při protestech dál. "Zabili ho, aby ho umlčeli, ale Kášúš žije v srdcích milionů lidí," uvádí se na videu umístěném na Facebooku na Kášúšovu památku.

Tagy: vražda protest aktivisté výsměch

Zdroje: ČTK