Dnes je sobota 9. prosince 2023., Svátek má Vratislav
Počasí dnes -1°C Zataženo

Kontroly cen potravin dopadly hůř, než se očekávalo. Budeme v nich pokračovat, hrozí Nekula

Kontroly cen potravin dopadly hůř, než se očekávalo. Budeme v nich pokračovat, hrozí Nekula
Zdeněk Nekula | zdroj: Profimedia

Výsledky kontrol cen potravin České obchodní inspekce (ČOI) a Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) jsou horší, než se očekávalo. Při jednání meziresortní komise k vysokým cenám potravin to na twitteru uvedl ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL). Na tiskové konferenci poté řekl, že se masivně porušuje potravinové právo a rovněž zákon na ochranu spotřebitele, zmínil i nekalé obchodní praktiky. Kontroly mají podle něho pokračovat.

Úřady v minulých dvou týdnech provedly přes 250 společných kontrol. Ceny potravin a nealkoholických nápojů v březnu podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) meziročně stouply o 23,5 procenta.

Nekula řekl, že by uvítal, kdyby se řetězce místo prodeje mnohdy předraženého zboží soustředily na plnění základních podmínek prodeje. Měly by podle něho dbát na dodržování všech hygienických zásad a na správné deklarování cen.

Vedoucí právního oddělení ČOI Vlastimil Turza uvedl, že ze 417 kontrol, které dělal úřad společně se SZPI či samostatně, se v 91 případech zjistilo porušení zákona. Nejčastěji se týkalo poctivosti prodeje, kdy obchodníci účtovali za zboží vyšší cenu, než byla na cenovce. Kontroly podle něho zjistily i porušování pravidel u slevových akcí, když řetězce porušovaly povinnosti uvádět nejnižší cenu za posledních 30 dnů.

Zákon podle něj má zamezit tomu, aby mohl obchodník uměle zvýšit cenu těsně před poskytnutím slevy, a vypadala tak atraktivněji. Podle zákona se toto opatření netýká potravin, které podléhají rychlé zkáze. Aplikuje se tedy například u konzerv nebo nápojů v plechovkách. Turza uvedl, že zákon se týká také slev pomocí například aplikací a karet, takzvaných klubových slev. Nepoužívá se u individualizovaných slev, což může být dárková poukázka na slevu, dodal.

Ústřední ředitel SZPI Martin Klanica řekl, že u společných kontrol s ČOI se objevilo 158 zjištění nedodržení požadavků potravinového práva a 24 případů porušení ustanovení zákona na ochranu spotřebitele, které spadají do kompetence potravinářské inspekce. V pěti případech byly kvůli porušení pravidel uzavřeny provozovny, z toho dvě patřily velkým obchodním řetězcům.

Nekula: Obchodníci podle všeho zneužívají svého postavení na trhu

Meziresortní skupina se dnes na ministerstvu sešla podruhé. Nekula už dříve řekl, že ceny potravin naznačují, že obchodníci zneužívají svého postavení na trhu. Zástupci obchodu obvinění z nepřiměřeného růstu cen odmítají, podle nich jsou za něj zodpovědní především zemědělci a potravináři.

Podle Nekuly intenzivní kontroly vedou k tlaku na ceny. Jako příklad uvedl, že podle týdenního hlášení v polovině března průměrná cena vajec klesla proti předchozímu období o desítky haléřů, když se dříve přitom podle něho objevovaly názory, že budou vejce na Velikonoce stát až deset Kč. Doplnil, že u másla se od prosince 2022 snížila cena za kostku z 53,40 koruny na 42 korun. „V těchto dnech se dá ve slevových akcích pořídit kostka másla za méně než 30 korun,“ řekl. Podle Nekuly klesají i ceny nesezonního zboží, což potvrzuje, že prostor na snížení cen na trhu je. „Někteří zkoušeli vyšponovat ceny na maximum a otestovat si práh bolesti,“ doplnil.

Nekulovým cílem je dosáhnout zdravého konkurenčního prostředí. Tento týden také zopakoval, že vláda nechce nijak narušovat trh například stanovováním maximálních cen.

Pracovní skupina vznikla po dohodě vlády pod vedením ministerstva zemědělství. Jsou v ní také zástupci ministerstva financí a obchodu, Národní ekonomické rady vlády (NERV) a zástupce Úřadu vlády. Členem je i jeden z poradců premiéra Petra Fialy (ODS).

Nekula bude zjišťovat, proč neklesají ceny pečiva, zaměří se i na mléko

Nekula se chce zaměřit na ceny pečiva. Obilí i energie jsou nyní podle něj výrazně nižší než loni, pečivo ale nezlevňuje, uvedl na dnešní tiskové konferenci. Chce se zaměřit také na ceny mléčných výrobků, u kterých ale už částečné snížení cen pozoruje. Na konec dubna chystá schůzku kvůli cenám jablek s pěstiteli, zpracovateli a obchodníky.

Nekula přpomněl, že loni pekaři upozorňovali na to, že mouka zdražila na dvojnásobek a potýkají se s vysokými cenami energií. „Dnes je cena obilí výrazně níž. Ceny energií na spotovém trhu jsou hluboko pod zastropovanou cenou a nafta se dá natankovat mnohdy již za 32 korun za litr,“ uvedl. Vyžádá si proto detailní informace, aby se prověřilo, proč ceny navzdory snižujícím se nákladům neklesají.

Nekula zmínil, že klesá cena másla, sýru eidam i průměrná cena bílého jogurtu. „Naopak zcela stagnuje cena za litr polotučného pasterovaného mléka,“ uvedl. Cena polotučného trvanlivého mléka roste, uvedl. Na to se chce také zaměřit a vyžadovat podrobnější data o trhu.

Zdroje: