Dnes je čtvrtek 28. září 2023., Svátek má Václav
Počasí dnes 25°C Polojasno

Světové ceny potravin v únoru jedenáctý měsíc za sebou klesly

Světové ceny potravin v únoru jedenáctý měsíc za sebou klesly
Ilustrační snímek | zdroj: Profimedia

Světové ceny potravin v únoru jedenáctý měsíc za sebou klesly, cukr se naopak dostal na šestileté maximum. Souhrnný index, který sleduje ceny obilovin, rostlinných olejů, mléčných výrobků, masa a cukru na mezinárodních trzích, proti předchozímu měsíci klesl o 0,6 bodu na 129,8 bodu.

Pokles odráží snížení cen rostlinných olejů a mléčných výrobků, uvedla ve své dnešní zprávě Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO). Ta letos dále očekává druhou největší zaznamenanou sklizeň pšenice v historii.

Z rekordu, na kterém se ocitl loni v březnu kvůli dopadům ruské invaze na Ukrajinu, už tento index klesl o 17,8 procenta. Přestože se „v posledních měsících poněkud snížil, cenová inflace u potravin dosahuje v mnoha zemích neúnosné úrovně“, zejména v Africe, uvedla k měsíční statistice FAO.

Celkový pokles cen rostlinných olejů o 3,2 procenta - od palmového přes řepkový až po slunečnicový - a mléčných výrobků o 2,7 procenta v únoru více než kompenzoval prudký nárůst světových cen cukru. Ty vzrostly o 6,9 procenta na nejvyšší úroveň za posledních šest let, zejména kvůli snížení výhledu produkce v Indii a poklesu cen ropy a etanolu v Brazílii.

Ceny obilovin zůstaly proti lednu prakticky beze změny. Cena pšenice mírně vzrostla kvůli obavám ze sucha ve Spojených státech, ale silná konkurence mezi exportními zeměmi, které mají stejně jako Rusko dostatečné zásoby této komodity, nárůst její ceny mírní.

FAO očekává, že se letos ve světě sklidí kolem 784 milionů tun pšenice, což by byla druhá největší zaznamenaná sklizeň v historii. Přispějí k tomu zejména američtí zemědělci, kteří vzhledem k růstu cen obilí zvýšili osevní plochy.

Zdroje: