Kontrolní výbor napodruhé doporučil sporný rozpočet NKÚ ke schválení

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Sněmovní kontrolní výbor v úterý na druhý pokus doporučil, aby poslanci schválili rozpočet Nejvyššího kontrolního úřadu na rok 2011. Na minulém jednání vrátili návrh šéfovi úřadu Františku Dohnalovi k doplnění. Ten se hájil tím, že jde o stejný rozpočet jako v minulých letech.

Materiál minulý týden kritizovali svorně poslanci napříč stranami s tím, že je prý nedostatečně připravený. Doplněná verze dorazila na sekretariát výboru v úterý ráno. 

Prezidenta NKÚ, který je na zahraniční služební cestě, nahradil jeho viceprezident Miloslav Kala. "Tentokrát NKÚ splnil, co jsme od něj očekávali," konstatoval předseda výboru Vojtěch Filip. Pro doporučující usnesení nakonec hlasovalo šest přítomných poslanců, zdržel se pouze Jaroslav Škárka (VV). 

Úřad má dostat o deset procent méně než letos

Dohnal se na jednání výboru minulý týden hájil tím, že podoba předloženého návrhu je stejná jako v předchozích letech. Poslanci s ním ale nesouhlasili. 

Zpravodaji Vladimíru Koníčkovi (KSČM) se také nelíbilo, že jim Dohnal předložil verzi rozpočtu, kterou neprojednalo kolegium úřadu. Kolegium úřadu, tedy jeho širší vedení, sice návrh rozpočtu schválilo, vláda však poté zkrátila výdajové limity jednotlivých kapitol a takto upravený návrh rozpočtu už kolegium neprojednávalo. Poslanci to proto konstatovali v přijatém usnesení. 

Úřad má mít příští rok podle návrhu k dispozici téměř 536 milionů korun, což je o desetinu méně než letos. Z toho 219 milionů je určeno na platy zaměstnanců, dalších 18,2 milionu je na investice. Objem peněz na platy má klesnout proti letošku o víc než 20 milionů. Podle Dohnala omezí úřad v příštím roce provozní i investiční výdaje. 

Poslanci mají s Dohnalem dlouhodobě spory

Mezi nově zařazenými podrobnými údaji o provozních nákladech, které Dohnal nově poskytl poslancům, je i částka 350.000 korun na mytí aut. Úřad jich má 46. "Vychází to tak, že by se muselo mýt každé auto každý týden," poznamenal poslanec Koníček. 

Mezi poslanci a Dohnalem to dlouhodobě jiskří. Výbor se snaží hospodaření NKÚ zkontrolovat, ale dosud neuspěl. Už v minulém volebním období poslanci vyčítali prezidentovi NKÚ údajné špatné hospodaření. Padaly kárné žaloby a trestní oznámení a Dohnal nyní stojí před soudem. Prezident NKÚ hovoří o politizaci záležitostí.

Tagy: poslanci sněmovna NKÚ rozpočet Dohnal

Zdroje: ČTK