Světový index blahobytu: Česko je na 24. místě

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Česká republika se v letošním žebříčku prosperity a ekonomické perspektivy zemí umístila ze 110 zkoumaných států světa na 24. místě. Udržela si tak svoji pozici z předchozího roku. Nejblahobytněji se žije v Norsku.

Vyplývá to z hodnocení Legatum Prosperity Index 2010. Žebříček vede Norsko, Slovensko se umístilo na 37. místě a například Německo je jen o devět pozic před Českem na patnáctém místě.

Legatum Prosperity Index 2010 hodnotí prosperitu a ekonomické perspektivy států podle mnoha kritérií, mezi které patří například také osobní svobody, vzdělání, sociální kapitál nebo bezpečnostní aspekty. Žebříček je podle autorů zajímavý pro soukromé investory či vládní agentury pro podporu investic.

Nejblahobytnější na světě jsou skandinávské země

V první desítce je hned šest evropských zemí, z toho čtyři skandinávské. Nejlepší podmínky pro život mají podle globálního indexu bohatství a prosperity po Norsku Dánsko a Finsko. Spojené státy skončily na desátém místě. Z mimoevropských zemí jsou před nimi ještě Austrálie, Nový Zéland a Kanada.

Slovinsko je na 21. místě, Itálie na 25., Polsko na 29. a Maďarsko na 34. místě. Naopak nejhorší podmínky panují podle indexu v Zimbabwe, Pákistánu a Středoafrické republice.

"Index ukázal, že propast mezi úspěšnými a neúspěšnými evropskými zeměmi se prohlubuje. Především jihoevropané, kteří mají ekonomické problémy, nejsou spokojeni se svým životem, což je v rozporu s všeobecným přesvědčením o kvalitě života v těchto turistických destinacích," uvedli autoři žebříčku. Portugalsko si pohoršilo z 25. na 26. místo, Řecko spadlo z 36. na 39. pozici a Španělsko z 20. na 23. místo.

Tagy: Česko Norsko žebříček

Zdroje: ČTK