Šlachtovo 'politické gesto' otřáslo vládou. Pelikán je v šoku, Babiš hrozí odchodem

AKTUALIZOVÁNO SLEDUJEME (aktualizováno: 10. 6. 2016 10:07) - Aktuality autor: red

Šéf protimafiánského útvaru Robert Šlachta odchází do civilu kvůli plánované rezignaci policie, byť definitivní rozhodnutí o ní ještě nepadlo. Jeho rozhodnutí, které ministr vnitra Milan Chovanec označil za "politické gesto", otřáslo kabinetem. Ministr financí Andrej Babiš obvinil Chovance z destabilizace policie a hrozí odchodem z vlády, ministr vnitra mu to obratem vrátil s tím, že vede destabilizační kampaň.

ředitel Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Robert Šlachta

ředitel Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Robert Šlachta,zdroj: Sedmík Robert / Empresa Media / Profimedia

Šlachta rezignoval v pátek ráno po schůzce na policejním prezidiu, že se k tomu chystá, ale oznámil o den dříve, což vyvolalo bouři v kabinetu ministrů. 

Vyřízení rezignace podle České televize trvalo zhruba 15 minut, než byla přijata. Ve funkci Šlachta skončí k 30. červnu, o den později by měly být spuštěny změny uvnitř policie. "Reorganizace je důvod mého odchodu. Nemínil jsem odejít od policie," uvedl.

Změny ve struktuře elitních útvarů jsou podle něj neodvratné, protože policejní prezident Tomáš Tuhý už mu sdělil, že jiná možnost není. Šlachta také podle televize řekl, že nyní jako řadový občan nemá důvěru ve vedení policie.

Reorganizaci ještě musí odsouhlasit Chovanec. Zda ji schválí nebo ne se rozhodne na základě výsledků analýzy, které by se měl dozvědět v pátek. 

Žalobci z Vrchního státního zastupitelství v Olomouci mezitím začali vyšetřovat, zda cílem reorganizace nebylo právě odstranění Šlachty, které se začalo připravovat už před třemi lety, jak uvádí portál Aktualne.cz. Vyšetřovatelé o tom mají indície ze dvou případů a příští týden si k výslechu pozvou i lidi z policejního prezídia. 

Dosavadní vývoj skandálu

Policie chce vytvořit Národní centrálu boje proti organizovanému zločinu, pod niž by měly spadat Šlachtův Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) a Útvar pro odhalování korupce a finanční kriminality.

ÚOOZ ale po čtvrtečním jednání s vedením policie oznámil, že Šlachta s tím nesouhlasí, a v následujících dnech proto požádá o uvolnění ze služebního poměru. Odchod oznámil i Šlachtův náměstek Stanislav Růžička a někteří vedoucí odborů a expozitur.

Organizační změna, která má začít v červenci, je podle ÚOOZ nelogická a ohrožuje práci policie. "Nedůvěřujeme celému tomuto konceptu a nedůvěřujeme vedení Policie ČR, že tyto záměry jsou vedeny čistě snahou o zlepšení a zkvalitnění práce na poli boje s organizovaným zločinem," napsalo širší vedení útvaru v otevřeném dopise Chovancovi. Je připraveno předložit alternativní způsoby řešení.

ČTĚTE TAKÉPolicie kouše sama sebe do ocasu. Zuří v jejich řadách válka?

"Nerozumím kroku plukovníka Šlachty, jenž ani nepočkal na finální rozhodnutí o reorganizaci. Mrzí mne to. Je to zjevně politické gesto," napsal na twitteru Chovanec. "Jestli se rozhodl odejít z policie, tak mě to mrzí, oficiálně tak neučinil," komentoval Šlachtovo oznámení policejní prezident Tomáš Tuhý.

Už dřívější oznámení změn v policii kvůli vzniku centrály vyvolalo spory ve vládě. Po čtvrtečním kroku Šlachty se střet, hlavně mezi ANO a ČSSD, ještě vyostřil. Babiš obvinil Chovance z destabilizace policie. "Útvar, který byl zaměřený na boj proti korupci, fakticky končí, a tak je vlastně u konce celý protikorupční boj naší vlády," řekl serveru Aktuálně.cz. "V ANO se poradíme, jestli chceme být v takové vládě," doplnil.

Ministr vnitra označil výroky členů ANO za útok na nezávislost policie. Babiše obvinil, že vede prostřednictvím svých médií dezinformační politickou kampaň. O chystané reorganizaci a možném odchodu Šlachty totiž jako první informovaly Lidové noviny, které patří pod Babišovo vydavatelství Mafra.

Deník spekuloval, že cílem reorganizace je právě zbavit se Šlachty. Policejní prezident Tuhý to ale popřel. "Počítal jsem s ním na podstatné místo i do nové organizační struktury," sdělil.

Šlachtovo rozhodnutí "šokovalo a naštvalo" ministra spravedlnosti Roberta Pelikána. "Jsem z toho smutný a šokovaný a musím říct i naštvaný. Tohle jsou policisté, o které nemáme přicházet. Pokud nevidí svou roli u policie, je něco špatně a něco by se tu mělo stát," uvedl pro Aktuálně.cz.

Už ve středu Pelikán prohlásil, že nesouhlasí s plánem na reorganizaci policie a uvažuje o rezignaci. "Myslím si, že o opouštění vlády by nyní měl přemýšlet někdo jiný," řekl o den později.

ČTĚTE TAKÉPlány na reorganizaci policie rozhádaly koalici. Šéf ÚOOZ Šlachta hrozí odchodem

Spory kvůli Šlachtově odchodu mírní opoziční politici. "Toto prostě beru na vědomí, pánové se rozhodli a odcházejí a já se domnívám, že politici by k tomu měli být zdrženliví," řekl předseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Podle předsedy ODS Petra Fialy nemůže stát bezpečnost a vymáhání práva na jednotlivcích, ale na policii jako celku.

Kromě politiků jsou však znepokojeni možnou rezignací Šlachty i státní zástupci. "Naplnily se mé obavy, že špatně komunikovaná reforma může vést k odchodu zkušených a slušných policistů," řekl serveru Lidovky.cz nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman.

Vrchní pražská státní zástupkyně Lenka Bradáčová prohlásila, že bylo silově zasaženo do policie. "Odchází čestný člověk a s ním čestní lidé a všichni nyní vidí, kteří lidé tam zůstávají," řekl Aktuálně.cz olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištvan.

Zda Chovanec reorganizaci podepíše, se rozhodne na základě analýzy, jejíž výsledky bude mít ministr zřejmě v pátek. Pokud by ukázaly, že změny ovlivní otevřené kauzy, tak by se podle Chovance musely plány přepracovat či odložit.

Ministr si to ale nemyslí. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) ve čtvrtek řekl, že změny v policii jsou v kompetenci jejího prezidenta a ministra vnitra. Na žádost ANO však kvůli reorganizaci svolá příští středu koaliční dohodovací řízení, ačkoli podle Sobotky těžko mohou padnout argumenty, které koalice ještě neprobrala. I podle šéfa koaličních lidovců Pavla Bělobrádka není na místě vést dohodovací řízení.

Tagy: Česko domácí ÚOOZ policie ČR Sobotkova vláda česká vláda česká politika Sobotkův kabinet

Zdroje: ČTK