Únik informací je lež, tvrdí Tuhý. Podal trestní oznámení na šéfa ostravské ÚOOZ

- Aktuality autor: von

Policejní prezident Tomáš Tuhý podal na Generální inspekci bezpečnostních sbor (GIBS) trestní oznámení pro pomluvu a další trestné činy. Reagoval na prohlášení šéfa ostravské expozitury Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Jiřího Komárka, který Tuhého nařkl z "brutálního" úniku informací při objasňování hospodářské trestní činnosti.  

Policejní prezident Tomáš Tuhý

Policejní prezident Tomáš Tuhý,zdroj: František Vlček / MAFRA / Profimedia

"Nařčení se nezakládá na pravdě, poškozuje důvěru celého policejního sboru, poškozuje mě jako policejního prezidenta a v neposlední řadě to zasahuje i do mého soukromého života," uvedl Tuhý v prohlášení pro média k důvodům, proč trestní oznámení podal.

Tuhý minulý týden prosadil reorganizaci policie, v jejímž rámci se plánuje sloučení protimafiánské a protikorupční policie. Lidé z okolí odcházejícího šéfa ÚOOZ Roberta Šlachty naznačují, že změny ve sboru se dělají především proto, aby byl ÚOOZ rozprášen. O svých důkazech k tomuto tvrzení a o propojení policie s lidmi z kriminálního prostředí chtějí informovat bezpečnostní výbor Poslanecké sněmovny.

Před týdnem vyslechli žalobci Vrchního státního zastupitelství v Olomouci v souvislosti s chystanou reorganizací dvě osoby. Jejich jména nesdělili, ale předtím uvedli, že by jim situaci měli vysvětlit Tuhý a jeho náměstek Zdeněk Laube. Žalobci prověřují, zda za reorganizací není tři roky starý plán na odstranění Šlachty.

Chovanec radí využít GIBS, Komárek ale inspekci nevěří

Olomoucký žalobce Petr Šereda potvrdil, že výslechy souvisely s podezřením na propojení policistů se zločinci, o kterém chce sněmovní výbor informovat Šlachta. "Pan Komárek ve vyjádření mluvil o nějakých poznatcích z nějakých kauz a my jsme také potvrzovali, že důvod, proč jsme prováděli výslechy, jsou také poznatky z několika trestních kauz. Styčné plochy to mít může," uvedl Šereda.

Za určitých podmínek by podle Šeredy mohli před poslanci promluvit i státní zástupci. "Pokud se nějaký orgán v rámci svých kompetencí bude informacemi zabývat, pak nám nezbude než v nějakém nezbytném rozsahu informovat," řekl. Nechtěl komentovat, zda by to mohlo ohrozit živé kauzy.

Ministr vnitra Milan Chovanec po vystoupení Komárka v České televizi upozornil na to, že policisté by se měli obrátit na GIBS, jestliže podezírají své kolegy z trestného činu. Komárek však uvedl, že se neobrátil na inspekci, protože právě od jejích důstojníků zaznamenal pokusy o průnik do spisu. Tuhý tvrzení o své odpovědnosti za únik informací odmítl a označil je za účelový nátlak, který ho má dehonestovat.

Tagy: Česko domácí policie ČR reorganizace policie

Zdroje: ČTK