Končí plošné bezpečnostní kontroly na Pražském hradě, oznámil prezident
Dnes od poledne se začala odstraňovat většina bezpečnostních rámů, a končí tak plošné kontroly u vstupů do Pražského hradu. Na dnešní tiskové konferenci záměr oznámil prezident Petr Pavel, policisté následně přestali plošně kontrolovat návštěvníky. Podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) je ideálním řešením kompromis v podobě namátkových kontrol. Policejní prezident Martin Vondrášek uvedl, že u každého vstupu bude z praktických důvodů ponechán jeden rám.
Kontroly na vstupech do areálu Pražského hradu byly zavedeny v roce 2016. Podle kritiků byla opatření zbytečná, Hrad je tehdy hájil potřebou zajistit bezpečí turistů. O zrušení kontrol se začalo mluvit více než před rokem, situace se změnila s ruskou agresí na Ukrajině.
Podle Vondráška bude na Hrad možné přijít stejnými vstupy jako dosud. Tři hlavní vstupy vedou z Hradčanského náměstí přes čtvrté hradní nádvoří, z Mariánských hradeb přes Prašný most a z ulice Na Opyši. V době otevření Jeleního příkopu a Královských zahrad lze vstoupit ze zahrad na Prašný most a z Jeleního příkopu k Pacassiho bráně.
Pavlův tým také provedl revizi projektu, který by umožnil komplexně pojmout ochranu Hradu. Půjde například o nové pojetí zabezpečení vjezdů, takzvané ježky by mohly nahradit výsuvné sloupky. V horizontu zhruba měsíce až dvou by mohl Hrad spustit výběrové řízení na dodavatele.
Policejní prezident Vondrášek řekl, že loni na jaře byl připravený plán na přechod k namátkovým kontrolám, přišla ale ruská vojenská invaze na Ukrajinu. „Nikdo z bezpečnostní komunity nevěděl, co tato věc přinese,“ vysvětlil. Při dalším periodickém hodnocení bezpečnostních rizik loni na podzim pak nebylo podle něho možné opatření zrušit kvůli nelegální migraci, českému předsednictví v Radě EU, blížícímu se adventnímu období a prezidentským volbám.
Nyní tato bezpečnostní rizika odpadla, takže se policie přiklonila ke kompletním kontrolám všech vozů, namátkovým kontrolám návštěvníků a efektivnějšímu využívání kamerového systému. Na všech nádvořích Hradu pak budou preventivní hlídky, dodal Vondrášek. Rakušan přislíbil spolupráci na projektu, který má vést k odstranění fyzických zátarasů pro vozidla v nynější podobě.
Policisté budou pro namátkové kontroly na Hradě mít informace z kamer, bude na nich, zda ke kontrole přistoupí, řekl dále Vondrášek. „Na každém vstupu bude ponechán jeden rám z praktických důvodů, protože je podstatně méně zatěžující než jiné detekční prostředky policie,“ poznamenal. Policie si podle něj zázemí chce nechat na všech vstupech, protože nelze nikdy vyloučit změnu bezpečnostní situace.
„Ze současných i minulých zaměstnanců Kanceláře prezidenta republiky není nikdo, kdo by změnu v postoji policie nepřivítal. O zrušení, nebo aspoň úpravu kontrol v namátkové, jsme usilovali dlouhou dobu. Dokonce se na krátký čas podařilo změnu i prosadit, dokud nebyly na základě požadavku Policie ČR obnoveny kontroly plošné. Doufejme, že jednou bude Hrad průchozí bez jakýchkoliv bariér,“ napsal ČTK Jan Novák, který byl hradním bezpečnostním ředitelem v době zavedení kontrol.
Co se týče lánského zámku, kde pobýval bývalý prezident Miloš Zeman, změnil se charakter objektu, neboť už není využíván jako trvalá rezidence hlavy státu, řekl Vondrášek. Bezpečnost zajišťuje Hradní stráž, policie bude přijímat standardní opatření při státních návštěvách a dalších oficiálních akcích. Pavel chce zámek i lánskou oboru více otevřít veřejnosti a akcím.
Prezident také potvrdil, že přes týden bude s manželkou Evou pobývat v Lumbeho vile. Nutné jsou drobné úpravy, následně se nastěhují. Ve vile podle něj nejsou potřeba úpravy bezpečnostního typu.
Pavel jmenuje šéfa BIS Koudelku generálem, pokud dostane od vlády návrh
Pokud dostane Petr Pavel od vlády příslušný návrh, jmenuje ředitele Bezpečnostní informační služby (BIS) Michala Koudelku generálem. Novinářům to prezident řekl na dnešní tiskové konferenci. Vláda návrh povýšit Koudelku do generálské hodnosti projedná ve středu. Bývalý prezident Miloš Zeman návrh kabinetu týkající se šéfa kontrarozvědky sedmkrát odmítl.
Pavel připomněl, že se jmenováním Koudelky generálem počítal už od doby své prezidentské kampaně. „Od doby, kdy jsem hovořil o tom, že jsem připraven ho jmenovat na základě návrhu vlády při první možné příležitosti, nedošlo k žádné události, která by můj názor měla změnit. Pokud dostanu od vlády návrh, budu ho jmenovat,“ řekl.
Bývalý prezident Zeman byl ke Koudelkovi a k celé BIS silně kritický a opakovaně ho generálem odmítl jmenovat. Příslušné návrhy na povýšení mu předložila Fialova vláda, ale i předchozí kabinet Andreje Babiše (ANO). Při poslední příležitosti loni v říjnu už kabinet Koudelku nenavrhoval s tím, že počká na březnový konec Zemanova mandátu.
Kurzy
Finance
Kurzovní lístek: 23.11.2024 Exchange s.r.o.
EUR | 25,230 | 25,310 |
USD | 24,250 | 24,370 |