Dnes je úterý 17. května 2022., Svátek má Aneta
Počasí dnes 19°C Dešťové přeháňky

Komunisté klidní vášně. Podpora pro socialisty se dojednává po volbách

Komunisté klidní vášně. Podpora pro socialisty se dojednává po volbách
Placeholder | zdroj: tisková zpráva

Co by bylo, kdyby se vláda rozpadla a byly předčasné volby? Spojili by pak socialisté své síly s KSČM? To nemusí být až tak otázka hypotetická. Jak totiž ukazuje nejnovější průzkum společnosti STEM, kdyby se konaly volby nyní, měla by levice v Poslanecké sněmovně 122 mandátů a disponovala by dokonce i ústavní většinou.

Sami komunisté si ale spolupráci s ČSSD dovedou představit jen hypoteticky.

Podle nejnovějšího průzkumu společnosti STEM v preferencích výrazně vedou sociální demokraté, kteří by získali v dolní komoře 91 křesel. A protože by komunisté ve sněmovně obsadili 31 křesel, levice by tak měla v Poslanecké sněmovně 122 mandátů, tedy více, než nynější koalice a navíc by disponovala i ústavní většinou.

"Pokud jde o otázku dělení ministerstev, ať už na pozici ministrů, anebo náměstků, tak to si nemyslím, že je v tuto chvíli aktuální," sdělila ParlamentnímListům.cz komunistka Bebarová - Rujbrová. Tichá podpora? O těchto záležitostech se podle šéfa poslaneckého klubu KSČM Kováčika a podle stranického místopředsedy Grospiče rozhoduje až poté, kdy jsou jednací podmínky na stole, tedy po volbách.

„Nikdy nenastane situace, kdy by nebylo možné vytvořit vládu," prozradil v této souvislosti své přesvědčení politolog Bohumil Doležal. Koalici ČSSD s KSČM považuje za vyloučenou, ostatní možnosti sociálních demokratů ale také nejsou podle jeho slov příliš vábné.

„Já se obávám, že největší šanci bude mít menšinová koalice, která bude tiše z pozadí podporována KSČM," vysvětlil Doležal.

„Vždy, když bude ČSSD potřebovat prosadit něco, co se nějak nebude zdát stranám řekněme napravo od ní, vždycky to prohlasují s komunisty," varoval Doležal a poukázal při tom na příklad vlády Jiřího Paroubka.

„Takhle to dělal pan Paroubek, když byl premiérem a těm sociálním demokratům by asi nic jiného nezbylo," dodal Doležal v úterním pořadu České televize Hydepark.

ČSSD je však v otázce možné spolupráce s českými komunisty konzistentní. Stále na ní říká ne, což zopakoval v nedělním pořadu Otázky Václava Moravce i sám předseda strany Bohuslav Sobotka.

„Pokud se podívám na dnešní program KSČM, tak ten mě příliš nadějí nenaplňuje. Takže já bych upřednostnil jinou formu koaliční spolupráce nebo dohody na bázi menšinové vlády," řekl Sobotka v nedělním duelu s premiérem Petrem Nečasem (ODS). Prý si spolupráci s komunisty členové ČSSD příliš nepřejí.

„Kdybychom vyhráli volby s výrazným náskokem, je pro nás možná varianta menšinové vlády. Podpora KSČM je jednou z variant, koalice s nimi ale není naším cílem," řekl pak Sobotka v rozhovoru pro Hospodářské noviny 29. dubna s tím, že se strana nechystá zrušit ani bohumínské usnesení.

Kováčik: Ne od ČSSD je již obehraná písnička

Komunisté se však Sobotkovu "ne" ani příliš nepodivují. „Je to stará obehraná písnička a já jsem přesvědčen o tom, že o spolupráci v koalici a podobných věcech se rozhoduje až podle poměru sil vzniklých volbami," podotkl k tomu předseda poslanecké frakce Pavel Kováčik.

„My se opakovaně vyjadřujeme v tom smyslu, že žádné omezení v tomto směru nedáváme. Myslíme si, že takovéto vymezení od sociální demokracie pro podporu by bylo přinejmenším hloupé. Nemyslím si však, že by v okamžiku, kdy by volby dopadly tak, že by sociální demokracie a KSČM spolu měly výraznější většinu, se mohl opakovat scénář minulých voleb, v nichž bychom měli dohromady 111 hlasů," zmínil dále Kováčik pro ParlamentníListy.cz.

Tichá podpora? O těchto záležitostech se podle něj rozhoduje až poté, kdy jsou jednací podmínky na stole a kdy je také vhodná situace, tady vhodný poměr sil. „V tomto okamžiku ale říkám, že všechny možnosti k jednání by byly otevřené. Ale chápu, že pro sociální demokracii by to byl daleko větší problém, než pro nás," dodal Kováčik.

„Jakákoliv povolební spolupráce a tedy i tichá podpora, je vždycky o jednání politických stran a otázka volebního výsledku. Nyní je předčasné nějaké takové úvahy říkat, protože by to bylo čistě spekulativní," přidal svůj názor místopředseda KSČM Stanislav Grospič. Na otázku, zda by ale po volbách komunisté třeba trvali na postech náměstků, pokud by nejednali přímo o vstupu do vlády, dodal: „Každá strana, která kandiduje, tak se snaží získat i tu moc vládní."

Chováme se podle toho, o čem se rozhoduje a ne s kým

Komunistická poslankyně Zuzka Bebarová - Rujbrová k otázce jakékoliv podpory vlády socialistů napřed řekla, že ať je tichá nebo hlasitá, vždy je to otázka pro zástupce vedení strany, než pro ní. „Vše by ale záleželo na volebním výsledku zúčastněných stran," podotkla pro náš web.

„O koaliční spolupráci se totiž hovoří až po volbách a navíc, pokud nedojde k předčasným volbám, tak to v této době až tak aktuální téma není. Ale skutečností zůstává programový průsečík mezi sociální demokracií a KSČM a ten je nejširší ze všech parlamentních stran. Snad s výjimkou některých zahraničně-politických témat máme podobné pohledy na většinu otázek. Takže programovou spolupráci si dovedu představit a pokud jde o otázku dělení ministerstev, ať už na pozici ministrů, anebo náměstků, tak to si nemyslím, že je v tuto chvíli aktuální či důležité," sdělila dále Bebarová - Rujbrová.

Je přesvědčená o tom, že se vždy komunisté ve sněmovně chovali podle toho, o čem se rozhoduje, a ne s kým se rozhoduje. "Takže tam, kde najdeme programovou shodu, jsme připraveni spolupracovat nejen se sociálními demokraty, ale i s jinými parlamentními subjekty, ať už na jednotlivých tématech nebo na širší bázi. Skutečností ale zůstává, že s ČSSD máme těch témat společných nejvíc," dodala Bebarová - Rujbrová.

Filip naznačil: Sobotka státník není

„Je to jeho problém, omezil si manévrovací prostor," řekl ParlamentnímListům.cz k výrokům Sobotky lídr strany Vojtěch Filip. Podle něj u každé spolupráce musí být dva a KSČM je ochotna spolupracovat jen tam, kde to bude ku prospěchu České republiky.

„Ale v každém případě jsme suverénní politickou stranou, pro kterou jsou Sobotkovy výroky úsměvné, než že bychom je považovali spíše za výroky státníka. Politiků je v tomhle státě hodně, ale státníků šíleně málo," dodal Filip ironicky na vrub Sobotky.

Dvořáková: Tichá podpora ČSSD se už ve sněmovně praktikuje

Podle politoložky Vladimíry Dvořákové by ale v případě přijetí tiché podpory ze strany KSČM nešlo o nějaký velký úhybný manévr socialistů, neboť komunisté již nyní o zákonech v dolní komoře hlasují s ČSSD společně.

„Nikdo z vedení ČSSD nikdy nebyl pro to, aby komunisté dostali ve vládě určitá křesla, aby vytvořili s ČSSD koalici. Ta otázka, o které se stále dokola jedná, je o občasném hlasování v parlamentu. To, co je na hraně, a to není od nich většinou nikdy jako konzistentní stanovisko, pak je, jestli lze případně sestavit menšinovou vládu, která by se opírala o jakousi podporu komunistů. To je podle mého mínění ta otázka, o které se nyní diskutuje uvnitř ČSSD. Tedy jak dalece je možné jít do společné spolupráce," doplnila Dvořáková ParlamentnímListům.cz.