KLDR otestovala vodíkovou bombu. Jaderný výbuch otřásl zemí

AKTUALITA - Aktuality autor: von

Severní Korea provedla zkoušku vodíkové pumy. Státní severokorejská televize potvrdila, že se jednalo o "úspěšný test". Potvrdilo se tak podezření seizmologických služeb z USA, Číny i Jižní Koreji, které zaznamenaly otřesy v oblasti, kde KLDR v minulosti provedla od roku 2006 již pět jaderných pokusů.

Severkokorejská tisková agentura (KCNA) zveřejnila k jadernému testu fotky vůdce KLDR Kim Čong-una v neznámé vojenské laboratoři

Severkokorejská tisková agentura (KCNA) zveřejnila k jadernému testu fotky vůdce KLDR Kim Čong-una v neznámé vojenské laboratoři,zdroj: Profimedia.cz

Severokorejská agentura KCNA uvedla, že inspekci nové vodíkové bomby provedl před testem vůdce komunistické KLDR Kim Čong-un.

Televize přinesla záběry, na nichž Kim Čong-un podepisuje příkaz k provedení testu. V prohlášení televize byl test označen za "smysluplný" krok v jaderném zbrojním programu.

Agentura KCNA oznámila, že při dnešním testu "neunikl žádný radioaktivní materiál a že zkouška neměla žádný negativní vliv na okolní prostředí". Smyslem testu bylo podle agentury prověřit přesnost při výrobě vodíkové bomby, již lze umístit do mezikontinentální střely.

Silné zemětřesení zaznamenaly ostatní země

V noci na dnešek zaznamenaly seizmologické služby Číny, Jižní Koreje a USA otřesy v KLDR o síle až 6,3 stupně. Japonsko později oznámilo, že KLDR provedla jaderný pokus.

Japonský premiér Šinzó Abe prohlásil ještě před vyhodnocením otřesů, že jaderný pokus by byl naprosto nepřijatelný. Ministr zahraničí Taró Kono krátce potom řekl, že po vyhodnocení údajů Japonsko došlo k závěru, "že šlo o jaderné testy". Kono to řekl na briefingu uspořádaném po schůze s představiteli národní bezpečnostní rady.

Ohnisko otřesů, které dosáhly síly patrně 6,3 stupně, bylo v hornaté izolované provincii Hamgjong, kde má KLDR svou jadernou střelnici. Čínská seizmologická služba informovala o tom, že po prvních otřesech následovaly po osmi minutách další, slabší. Jihokorejská armáda uvedla, že zahájila analýzu toho, zda šlo skutečně o jaderný test.

Sankce nemají vliv

Americký prezident Donald Trump v noci na dnešek telefonicky hovořil s Abem o rostoucí hrozbě ze strany Severní Koreje. Oznámil to Bílý dům.

KLDR dosud provedla pět ověřených jaderných testů v letech 2006, 2009, 2013 a dva v loňském roce. Rovněž provedla sérii zkoušek raket různého doletu.

Rada bezpečnosti OSN přijala již osm rezolucí vyhlašujících sankce proti KLDR s cílem ji zastavit v dalším vývoji jaderných a raketových zbraní. Kýžený výsledek ale neměla žádná z nich.

Tagy: zahraničí Japonsko Severní Korea KLDR jaderný výbuch Jižní Korea Spojené státy americké jaderný program KLDR války a ozbrojené konflikty

Zdroje: ČTK