Když za používání 'démona' hrozí vězení

MAGAZÍN - Magazín autor: red

Na nákup s látkovou taškou nebo síťovkou. V mnoha zemích tím lidé dávají najevo, že jim záleží na životním prostředí. V Bombaji jim nic jiného nezbývá, i kdyby šla ekologie zcela mimo ně - platové tašky a igeliťáky město zakázalo pod vysokou pokutou. Koho neodradí opakovaná pokuta, pošlou úřady rovnou do vězení. 

Na plážích v Bombaji nebyl ještě před pár týdny přes plast téměř vidět písek

Na plážích v Bombaji nebyl ještě před pár týdny přes plast téměř vidět písek,zdroj: Profimedia.cz

Pláž Versova v Bombaji svého času pokrývalo nekonečné moře igelitových sáčků, tašek a dalších odpadků, pod nimiž prakticky nebyl vidět písek. Dlouhý pás pobřeží se v podstatě přeměnil na skládku, dokud se nedala dohromady skupina dobrovolníků, která pláž vyčistila. O několik měsíců později sem poprvé po 20 letech připlavaly naklást vejce mořské želvy karety zelenavé.

Nyní se městské úřady rozhodly přijmou další krok v boji proti odpadním plastům, které zamořují nejen Bombaj, ale spoustu dalších indických měst. Za používání igelitových sáčků a tašek v Bombaji hrozí pokuty v přepočtu až do výše 8000 korun a v případě opakovaných prohřešků i trest vězení.

Indie má přitom poměrně nízkou spotřebu plastů - jen 11 kilogramů ročně v přepočtu na jednoho obyvatele. V západních zemích toto množství dosahuje až desetinásobku.

Ovšem v indických městech a vodních zdrojích je plastový odpad všudypřítomný. V Bombaji je moře podél pobřeží plné plovoucích plastových odpadků, které během monzunu vzedmutá mořská hladina vyhazuje do ulic a na chodníky.

Plasty jsou jako démon

Během prvních čtyř dní od zavedení zákazu 23. června úřady vybraly v přepočtu více než 100 tisíc korun od 87 obchodů a pod palbu kritiky se dostaly takové řetězce, jako je Starbucks nebo McDonald's za to, že nenahradily plastové obaly.

Bombaj a okolní indický stát Maháráštra se zákazem používání igelitových sáčků a tašek připojily k hrstce zemí, jako je například Keňa a Rwanda, kde za používání igelitových sáčků hrozí trest vězení.

V Maháráštře žije 110 milionů lidí, takže zákaz igelitu má značný potenciál snížit téměř 26 tisíc metrických tun každodenních plastových odpadů. "Plasty jsou jako démon. Musíme se spojit, abychom ho zabili," řekl ministr životního prostředí Maháráštry Rámdás Kadam.

Snaha snížit množství plastového odpadu je součástí celoindické snahy o očistu velkých i menších měst, kterou propaguje i premiér Naréndra Módí. Zapojily se do ní také bollywoodské hvězdy, které kroky proti plastovému odpadu podporují na svých sociálních účtech a objevují se ve vládních propagačních šotech.

Komplikace pro malé obchůdky

Kritici nicméně uvádějí, že zákaz nejvíce postihne malé obchodníky a podniky. Malé stánky u silnice či prodavači na trzích balí do igelitových sáčků velkou část svého zboží. A navíc panují zmatky kolem toho, které plasty jsou povolené, a které zakázané, uvedla Federace svazů indických maloobchodníků.

Podle informací federace přes víkend nuceně zavřelo zhruba 2000 malých obchodů v Bombaji, a zkazilo se značné množství potravin, jako je mléko, jogurt a čerstvé džusy.

Vláda ale argumentuje tím, že obyvatelé i podniky v Bombaji dostali od března tříměsíční lhůtu na to, aby postupně nahradily igelitové sáčky a tašky ekologičtějšími alternativami.

Tagy: Indie zahraničí Bombaj plastový odpad ekologie a ochrana životního prostředí

Zdroje: ČTK,The Washington Post