Dnes je čtvrtek 9. února 2023., Svátek má Apolena
Počasí dnes -8°C Skoro jasno

Kandidáti STAN v Poděbradech mají dost podpisů k registraci nezávislé kandidátky

Kandidáti STAN v Poděbradech mají dost podpisů k registraci nezávislé kandidátky
Jaroslav Červinka, starosta města Poděbrady | zdroj: Profimedia

Kandidáti hnutí STAN v Poděbradech budou v podzimních komunálních volbách kandidovat jako Nezávislí kandidáti Poděbrady. Podařilo se jim získat dostatek podpisů nutných k registraci kandidátky, které dnes v termínu odevzdají, řekl starosta Poděbrad a lídr kandidátky Jaroslav Červinka.

Jako nezávislí kandidáti potřebovali v Poděbradech 1003 podpisů. Z kandidátní listiny STAN odstoupili po kritizovaných Červinkových výrocích o Romech.

„Limit jsme splnili, dopočítáváme a přicházejí ještě další lidé s podpisy, takže zatím nemáme přesný počet lidí, kteří nás takto podpořili,“ řekl Červinka. Na nezávislou kandidátní listinu se přesunulo všech 21 původních kandidátů STAN, lídrem je Červinka. Registrace pro obecní volby končí dnes v 16:00.

Oblastní sdružení STAN Nymburk vyzvalo Červinku minulý týden k odstoupení z kandidátky. Předseda STAN Vít Rakušan o víkendu uvedl, že pokud Červinka neodstoupí z kandidátky, odvolá ho z ní. Dozorčí rada hnutí také podala podnět na pozastavení Červinkova členství ve STAN.

Poděbradský starosta na červnovém jednání městského zastupitelstva hovořil o někdejší důtce od okresního úřadu. Uvedl, že ji dostal za výroky při dopravní nehodě v roce 2001, kterou způsobili psi vlastnění romským občanem. „Já jsem pak pronesl onu památnou větu, že by bylo lepší je zastřelit. Policajt mi řekl, že by se neměli střílet, že ti psi za to nemůžou. A já jsem pronesl, že jsem neměl na mysli ty psy,“ řekl. Při vysvětlení na policii tehdy odmítl, že by měl sklony k rasismu a že by chtěl Romy střílet. Za svá slova se Červinka omluvil. Uvedl, že jeho výrok o Romech byl hloupý před 20 lety i nyní. Svou roli podle něj sehrály emoce a únava a jeho vyjádření nebylo myšleno tak, jak nakonec vyznělo.

Protiromské výroky poděbradského starosty Jaroslava Červinky bude řešit policie

Červinkovy výroky o Romech se podle serveru Aktuálně.cz bude zabývat policie. Server uvedl, že na starostu přišlo několik trestních oznámení. Policie bude řešit, zda se Červinka mohl dopustit trestného činu, případně jaká je jeho kvalifikace.

„Případem se zabývají kolegové z nymburské policie, a to na základě několika oznámení. Věc je prověřována pod dohledem okresního státního zastupitelství. V současné době probíhá prvotní prověřování, na základě něhož bude stanovena možná právní kvalifikace,“ řekl Aktuálně.cz mluvčí středočeské policie Pavel Truxa.

Vít Rakušan ČTK sdělil, že nebylo možné, aby Červinka za nynějších okolností reprezentoval ve volbách STAN. Podle hejtmanky Petry Peckové (STAN) je škoda, že STAN přichází o zkušené politiky z poděbradské kandidátky.

Za trestný čin hanobení národa, rasy, etnické nebo jiné skupiny osob, případně trestný čin podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod může soud uložit až tříleté vězení.

Zdroje: