Dnes je pondělí 30. ledna 2023., Svátek má Robin
Počasí dnes -2°C Občasný déšť se sněhem

Kandidát SPD vyhrožuje novinářům: "Nerad bych se zlobil a obrátil se na správce vašich daní."

Kandidát SPD vyhrožuje novinářům: "Nerad bych se zlobil a obrátil se na správce vašich daní."
Lubomír Pána a Tomio Okamura | zdroj: Drbna.cz

Redakce internetového deníku Drbna minulý týden konfrontovala kandidáta za SPD Lubomíra Pánu s informací, že jeho habilitační práce pravděpodobně obsahuje závažné nedostatky. Místo odpovědi na dotazy se redakce dočkala dopisu, který skrývá výhrůžku nepříjemnostmi, které by redakci člen SPD mohl způsobit, píše Michal Daněk na webu Hlídací pes.

Informaci týkající se kvality habilitační práce Lubomíra Pány, který kandiduje za SPD v senátních i komunálních volbách v Českých Budějovicích, získala redakce Drbny v září; o komentář ke všem podkladům redakce požádala přímo Pánu.

Ze strany sedmašedesátiletého zakladatele Vysoké školy evropských a regionálních studií se však redakci místo odpovědí na otázky dostalo osočení a výhrůžky.

Doporučuji vám zdrženlivost

"Doporučuji vám v předvolebním období zdrženlivost, navíc když jsem si já, možná i vy, vědom mé minimální role v možnostech na nějaký výraznější volební výsledek a jak píšete ve svém kodexu – nikdy jsem vás nezlobil. Nerad bych zlobil a obrátil se na správce vašich daní, aby prověřil spojitost vašich sponzorů a zadání reklamy s možným zvýhodněním ve volbách a poškozením našeho hnutí a mé osoby," napsal Lubomír Pána a dodal, že se ke své habilitační práci vyjádří až po volbách.

"Na otázky rád odpovím jak písemně, tak při osobním setkání, ale po volbách. Do té doby byste si mohl moji knihu přečíst, abyste věděl o čem chcete psát a z čeho chcete dělat kauzu před volbami. Po volbách již "Kubiceho zpráva" nebude zajímavá. Jsem zvědav, zda se budete chtít udáním zabývat i po volbách," dodal.

Podobné výroky a zastrašování podle právního zástupce vydavatelství Drbny může naplňovat znaky vydírání.

Možné právní kroky

"V současnosti prověřujeme zda jednání nenaplňuje znaky skutkové podstaty vydírání a zvažujeme právní kroky," popsal advokát Radan Vencl.

Od výroků kandidáta za SPD se distancuje také Generální finanční ředitelství, o kterém kandidát SPD Pána nepřímo hovoří.

"Distancujeme se samozřejmě co nejrozhodněji," sdělil redakci tiskový mluvčí pro Generální finanční ředitelství Petr Habáň.

Redakce Drbny se i nadále bude zabývat materiály týkající se habilitační práce Lubomíra Pány.

Michal Daněk pro Ústav nezávislé žurnalistiky 

Zdroje: