Dnes je sobota 28. ledna 2023., Svátek má Otýlie
Počasí dnes -3°C Zataženo

Kanadu zachvátily protesty proti koronavirovým restrikcím

Kanadu zachvátily protesty proti koronavirovým restrikcím
Demonstrace v Torontu proti koronavirovým restrikcím | zdroj: Profimedia

Kanadská města včetně nejlidnatějšího Toronta se potýkají s protesty proti covidovým opatřením, které se rozšířily z metropole Ottawy. Takzvaný Konvoj svobody začal před více než týdnem jako demonstrace proti povinnému očkování u řidičů kamionů, kteří přejíždějí hranice se Spojenými státy. Později přerostl v hnutí zaměřené proti koronavirovým opatřením a protestům proti vládě premiéra Justina Trudeaua.

„Všichni už máme dost příkazů, zastrašování, života v jednom velkém vězení,“ řekl agentuře Reuters demonstrant z Toronta Robert, který neuvedl své příjmení. „Chceme se jen vrátit do normálního života, aniž bychom si museli nechat dávat do žil jed, kterému říkají vakcíny,“ dodal.

Protestující již osm dní blokují centrum Ottawy. Někteří účastníci tam podle Reuters mávají konfederačními nebo nacistickými vlajkami a říkají, že jejich cílem je pád kanadské vlády. Někteří obyvatelé metropole jsou vystaveni téměř neustálému troubení, rozbíjení oken a obtěžování kvůli tomu, že nosí respirátor. Tito lidé kritizují ottawskou policii za to, že již na začátku týdne neudělala více pro ukončení blokády. Jeden z obyvatel Ottawy podal na organizátory konvoje hromadnou žalobu, v níž požaduje milionové odškodné.

profimedia-0659860551 Ulice Ottawy blokují protestující řidiči kamionů | zdroj: Profimedia

Některá vozidla protestujících dorazila také do města Quebec, kde se demonstrace konala v době každoročního zimního karnevalu. Kamiony již v pátek zablokovaly dopravu poblíž provinčního parlamentu ve Winnipegu a demonstrace se očekávají také v Montrealu, Calgary a Regině. Některá kanadská města preventivně postavila zábrany, aby protestujícím znemožnila zablokovat budovy zákonodárných sborů nebo dopravu v jejich okolí.

Torontská policie zvýšila svou přítomnost ve městě a uzavřela hlavní třídu v centru z obavy, že by protestující mohli začít bránit v přístupu do několika zdejších nemocnic. Několik torontských zdravotníků uvedlo, že od svých zaměstnavatelů dostali radu, aby s ohledem na protest nenosili na veřejnosti nemocniční úbory.

Při dobře organizované blokádě, která se podle policie částečně opírala o financování ze strany sympatizantů z USA, si v sobotu protestující přinesli přenosné sauny proti mrazivým teplotám. Jeden muž projížděl Ottawou na koni a nesl při tom vlajku s bývalým americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Ten řidiče kamionů už dříve podpořil v jejich protestu proti „drsné politice krajně levicového pomatence Justina Trudeaua, který zničil Kanadu šílenými příkazy spojenými s covidem-19“.

Služba GoFundMe v pátek zrušila dárcovskou stránku Konvoje svobody s tím, že hnutí porušuje podmínky platformy podle ní nezákonnou činností. V sobotu uvedla, že vybranou částku přibližně 10,1 milionu kanadských dolarů (asi 170 milionů korun) všem přispěvatelům vrátí.

Zdroje: