Dnes je středa 1. února 2023., Svátek má Hynek
Počasí dnes 0°C Smíšené přeháňky

Co dělat, když jste na dovolené ve městě, kde zrovna zaútočili teroristé

Co dělat, když jste na dovolené ve městě, kde zrovna zaútočili teroristé
Co dělat, když se jako turista připletete k teroristickému útoku? | zdroj: Profimedia

Výlet do některé z evropských metropolí se může kvůli teroristickém útoku stát noční můrou. Co dělat, když se jako turista nacházíte ve městě, kde právě zaútočili atentátníci?

Orientace v neznámém prostředí je pro turisty náročná sama o sobě, ve chvíli, kdy dojde k tragické události, je to ale ještě horší. I jindy ochotní místní příliš neporadí, sami totiž často neví, co mají dělat a kam jít.

Turista se musí vypořádat s nečekanými překážkami. Na rozdíl od místních nemá svou pevnou domácí základnu, kam se uchýlit. Navíc často nemluví místním jazykem a i přes slušnou znalost angličtiny na obou stranách stres dělá své.

Výpadek mobilních sítí a mnohdy zablokovaná internetová data pro cestu do zahraniční šance na získání informací také nezvyšují. Zbytek pobytu se tak může řádně zkomplikovat.

Co radí bezpečnostní experti pro případ, že uprostřed vaší dovolené dojde k teroristickému útoku?

Prevence není nikdy dost

Lidé by vždy před tím, než vyrazí na cesty, měli mít nějaký nouzový plán. Podělte se s rodinou nebo přáteli o tom, kam jedete a jak dlouho tam budete. Pokud plánujete cestovat po více místech, raději jim dejte přesný itinerář. Pokud cestujete ve větší skupince, domluvte si předem, kde se v případě nouze sejdete.

I když jedete jenom po Evropě, zkuste zvážit registraci do systému dobrovolné registrace občanů cestujících do zahraničí DROZD a marné není také zjistit si předem číslo na českou ambasádu v dané zemi.

Bezpečnostní expert Scott Hume radí nosit si s sebou i satelitní telefon jako zálohu, protože se může stát, že budou v místě tragédie přetížené mobilní sítě. To ale má cenu spíš v odlehlých oblastech, do Bruselu nebo Paříže s sebou bude satelitní telefon tahat asi málokdo.

Najděte si bezpečný úkryt

Ve zmatku, který během útoku nebo následně po něm v oblasti panuje, je potřeba zachovat chladnou hlavu a snažit se vrátit do hotelu. Podle Humeho by vám nemělo být líto peněz a měli byste si sehnat taxi nebo jinou alternativní taxislužbu jako třeba Uber.

Hromadné prostředky nejsou v takovou chvíli zrovna bezpečné, jak ukázal i úterní útok v metru. Rozhodně byste se neměli na místo vracet jako "čumilové".

V hotelu zůstaňte, dokud se situace neuklidní. Nabízí bezpečný úkryt a s největší pravděpodobností také jídlo a připojení k internetu. A pokud ne, tak v něm alespoň budete mít přehled o dění, protože recepční bude jistě dění sledovat a dokáže vám případně poradit.

Zůstaňte na příjmu

Pokud neznáte jazyk země, v níž se nacházíte, sledujte informace na zpravodajských serverech v jazyce, kterému rozumíte. Pokud jde opravdu o velkou akci, informace se objeví i v českých médiích – byť s trochu větším zpožděním.

Cenným zdrojem informací jsou sociální sítě, i když se na nich mohou šířit nepřesnosti. Stojí ale za to sledovat informace na oficiálních profilech, zejména pak na Twitteru ministerstva zahraničních věcí. Tam je najdete samozřejmě v češtině.

Pokud máte příležitost, dejte prostřednictvím sociálních sítí vědět svým známým, že jste v pořádku. Například Facebook po každém větším útoku nebo přírodní katastrofě aktivuje funkci Safety Check. Ta podle polohy pozná, že se nacházíte v zasažené oblasti a nabídne vám, abyste označili, že jste v bezpečí.

Buďte trpěliví

Úřadům bude asi nějakou dobu trvat, než dostanou situaci pod kontrolou. Snažte se to usnadnit sobě i jim a dbejte jejich doporučení. Hotel nebo evakuační prostor opusťte až ve chvíli, kdy řeknou, že je to bezpečné.

Je dost dobře možné, že vás hned napadne z města či rovnou země odjet. Stejné záměry má ale spoustu lidí a počet míst v dopravních prostředcích není nafukovací.

Letecké společnosti budou zahlcené, lety zpožděné, zrušené nebo přeložené na jiné letiště. Buďte proto trpěliví a nevybíjejte si zlost nebo stres na zaměstnancích aerolinek.

Zároveň se připravte na to, že se vám kvůli útokům pobyt v zemi možná prodlouží. Případně že bude lepší zkusit najít spoj z jiného letiště.

Zdroje: