Kaddáfího jednotky bojují s odpůrci, mrtvých opět přibývá

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Libyjské jednotky věrné vůdci Muammarovi Kaddáfímu ve středu ostřelovaly mešitu ve městě Závíja západně od Tripolisu. Podle svědků, na něž se odvolala agentura AP, jsou na místě mrtví a vážně zranění. Kaddáfího jednotka také napadla protivníky ve městě Misuráta.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

I z Misuráty jsou podle agentury Reuters hlášeni mrtví. 

Repatriovaní Egypťané agentuře Reuters sdělili, že v rukou protirežimních milicí je už město Zuára, které leží rovněž západně od metropole. 

V mešitě v Závíji a kolem ní tábořili Kaddáfího odpůrci. Závíju ve středu navštívil jeden z Kaddáfího poradců a řekl lidem shromážděným kolem mešity, aby místo buď opustili, nebo se připravili na útok. Dnes ráno v devět hodin místního času se podle svědků ozvala palba z automatických pušek a na mešitu a její minaret dopadlo několik protiletadlových raket. 

Kaddáfí chystá další projev

Závíja leží asi 50 kilometrů západně od Tripolisu a v nejbližších chvílích má k jejím občanům promluvit Kaddáfí. 

Ze zpráv, které přicházejí z Misuráty, vyplývá, že centrum tohoto pobřežního města mají stále v rukou povstalci. Už ve středu se objevily zprávy o dobytí Misuráty povstaleckými milicemi. Město leží zhruba 200 kilometrů východně od Tripolisu a do středy bylo nejzápadněji položeným místem ovládaným opozicí.

Ve čtvrtek se prý rozhořely boje poblíž misurátského letiště. "Kaddáfího jednotka je udržela pod svou kontrolou, ale my se pokoušíme ji zatlačit. Stále se bojuje," citovala Reuters svědka, který se představil jako Muhammad. Na místě je prý několik mrtvých, ale centrum města je klidné. O udržení letiště, jež je od centra vzdálené asi tři kilometry, bojuje jednotka Kaddáfího syna Chámise. 

"Donášejte na vůdce protestů, odměna vás nemine"

Informaci nelze ověřit, protože Kaddáfího režim nedovoluje zahraničním sdělovacím prostředkům v Libyi působit. 

Libyjci proti režimu protestují již týden a Kaddáfí odmítá odstoupit, i když už přišel zřejmě o kontrolu nad východem státu. Brutální zákroky proti demonstrantům si vyžádaly stovky mrtvých. Resort obrany požádal lidi, aby poskytli informace o vůdcích protestů. Zároveň slíbil informátorům finanční odměnu. 

Z Libye houfně prchají cizinci, kteří pracovali v tamních podnicích. Jeden z Egypťanů, který se dostal domů, agentuře Reuters řekl, že milice, které stojí proti Kaddáfímu a ovládly už východní města, mají v rukou rovněž Zuáru, která leží 120 kilometrů západně od Tripolisu.

Tagy: valka boje kaddafi Libye

Zdroje: ČTK