Assange může být vydán do Švédska, rozhodl britský soud

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Zakladatel a šéf serveru WikiLeaks Julian Assange může být z Británie vydán do Švédska, kde má být vyšetřován kvůli údajnému znásilnění dvou žen. Rozhodl o tom ve čtvrtek londýnský soud.

Zakladatel WikiLeaks se ale hned do Švédska stěhovat nebude, Assangeův advokát totiž řekl, že podá odvolání. Assange pochybení popírá. V případu vidí od počátku souvislost se zveřejňováním tajných amerických depeší na WikiLeaks. 

Soudce Howard Riddle uvedl, že znásilnění a sexuální obtěžování jsou trestné činy, které k vydání opravňují.

Assange zatím nebyl z těchto trestných činů obviněn. V případě vydání by ho nejprve čekalo vyšetřování, na jehož základě by se rozhodlo o případném trestním stíhání. 

Assange má obavy zejména z vydání do USA

Assangeova hlavní obava však je, že by mohl být později vydán do Spojených států, kde nyní úřady zkoumají, zda má být pohnán k odpovědnosti kvůli zveřejňování tajných materiálů. Za to by mohl čekat velmi tvrdý trest. Ani v USA však zatím žádné obvinění nebylo vzneseno. 

Server WikiLeaks loni v létě zveřejnil řadu tajných amerických materiálů o válkách v Iráku a v Afghánistánu. Krátce poté dvě ženy obvinily ve Švédsku Assange ze znásilnění a sexuálního obtěžování. Server pak začal zveřejňovat tajné americké diplomatické depeše, čímž přivedl americkou diplomacii do choulostivé situace. Zveřejňování stále pokračuje. 

Může Assange skončit na Guantánamu?

Devětatřicetiletý australský občan Assange před švédským vyšetřováním uprchl do Británie, kde několik měsíců čekal na rozhodnutí o švédské žádosti o vydání. 

Před budovou londýnského soudu se dnes už před jeho příchodem shromáždila skupina jeho přívrženců. Někteří z nich byli oblečeni do oranžových kombinéz ve stylu vězňů z kontroverzní americké věznice na základně v Guantánamu na Kubě, kde by podle nich mohl Assange jednou skončit.

Tagy: soud Švédsko Assange wikileaks

Zdroje: ČTK