ÚS odmítl stížnost ´tety Nenci´ v kauze týrání dětí

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost Hany Bašové, jedné z aktérek takzvané kuřimské kauzy týrání dětí. Soudci nezjistili ve složitém a sledovaném případu žádné porušení jejích práv.

Verdikt padl v únoru bez veřejného jednání, ve čtvrtek se v anonymizované podobě objevil v databázi soudu. Už loni soud zamítl stížnost dalšího s aktérů případu Jana Turka. 

Ve stížnosti Bašová poukazovala na to, že soudy údajně nedostatečně zohlednily některé důkazy. Ústavní soud ale stížnost označil za zjevně neopodstatněnou. Rozhodnutí je prý pečlivé a precizní a Krajský soud v Brně i Vrchní soud v Olomouci jasně vysvětlily, z jakých důkazů vycházely. 

"Napadená rozhodnutí, v nichž vystupuje šest spoluobžalovaných, vykazují nadprůměrnou pečlivost, kterou soudy provádění důkazů a jejich vyhodnocování věnovaly. V řízení bylo vyslechnuto několik desítek svědků a provedeny desítky dalších důkazů, napadené rozhodnutí soudu prvního stupně má 128 stran a rozhodnutí soudu druhého stupně 60 stran," napsal v rozhodnutí senát se zpravodajkou Ivanou Janů. 

Bašová dostala sedm let

Soudy potrestaly Bašovou sedmi roky vězení za týrání svěřené osoby a zbavení osobní svobody ve stadiu spolupachatelství. Mezi celkem šesti odsouzenými, kteří si odpykávají tresty od pěti do deseti let vězení, jsou také matka a teta chlapců. 

Dva týraní chlapci žili v Kuřimi v rodinném domě se svojí rozvedenou matkou. Příbuzní a jejich známí je týrali od léta 2006 do května 2007 v Brně, Kuřimi a na chatě ve Veverské Bítýšce. Odsouzení děti zavírali do klecí, bili, řezali, topili a pálili cigaretovými nedopalky. 

Cílem týrání zřejmě bylo vytvořit z chlapců lidi se zlomenou vůlí, připravené na slovo poslechnout jakékoli rozkazy. Motivy týrání ale nikdo uspokojivě nevysvětlil. Po odhalení případu v květnu 2007 skončili chlapci v dětském krizovém centru Klokánek. Později je do péče získal jejich otec. Bašová měla přezdívku teta Nenci. Pracovala v centru Paprsek jako podřízená tety týraných chlapců. Jako jediná se osobně neúčastnila žádného soudního jednání v kauze. Podle soudů se podílela na týrání na chatě ve Veverské Bítýšce.

Tagy: děti kauza týrání Kuřim

Zdroje: ČTK