Dnes je pondělí 30. ledna 2023., Svátek má Robin
Počasí dnes -2°C Občasný déšť se sněhem

'Jsem Charlie, jsem policista, Žid, muslim i ateista,' prohlásil karikaturista Luz

'Jsem Charlie, jsem policista, Žid, muslim i ateista,' prohlásil karikaturista Luz
"Věděl jsem, že na titulní stránce musí opět být Mohamed. Když jsem ho nakreslil, rozbrečel jsem se," říká karikaturista Renald „Luz“ Luzier | zdroj: Profimedia

"Nakreslil jsem Mohameda a rozbrečel se," říká Renald "Luz" Luzier, autor titulní stránky středečního čísla týdeníku Charlie Hebdo. Týdeník vyjde v nákladu tří milionů výtisků. Další číslo týdeníku by mělo vyjít za 14 dní, redakce však zatím neví, v jaké podobě.

Kreslíř Luz na tiskové konferenci přiblížil, jak vznikalo první číslo po masakru v redakci. "První den byl složitý, druhý také, ale museli jsme začít dělat noviny. A tvořit je s kresbami a karikaturami znamená vyjádřit své emoce. Museli jsme nějak začít, ale nevěděli jsme jak. Nevěděl jsem ani, jestli já sám budu mít odvahu začít," přiznal Luzier.

Den po útoku vytvořil kresbu, kterou nakonec čtenáři na stránkách týdeníku neuvidí, ale dodala mu prý sílu. Nakreslil obraz, který se mu vybavil při vstupu do redakce. "Pomohla mi uvolnit se a nějak se odblokovat," řekl.

Bylo mu prý jasné, že nové číslo musí opět přinést obraz proroka Mohameda. "Tahle postava nás vždy pasovala na rytíře, nebo provokatéry," vysvětlil s tím, že Mohamed se pro něj stává skutečným, když ho kreslí.

"Když jsem ho nakreslil, rozplakal jsem se. Pak jsem napsal 'Vše je odpuštěno' a opět se rozplakal," vyprávěl se slzami v očích novinářům.

Teroristé si podle něj přejí nenávist mezi lidmi, což odmítá. "Nejsem jen Charlie. Jsem Charlie, jsem policista, jsem Žid a jsem i muslim i ateista."

Redakce poděkovala všem, kteří pomohli s přípravou vydání. Zatím se přesně neví, jak se události projeví na budoucí podobě týdeníku. Je ale jasné, že ke čtenářům se druhé "nové" číslo dostane za další dva týdny. "Budeme pokračovat. Zatím nevíme jak, s jakými prostředky a jakou strukturou, ale chceme, aby přežil duch Charlie," dodal Renald "Luz" Luzier.

Zdroje:
Vlastní