Spojené státy se znovu chopily kormidla globální ekonomiky
Po 15 letech přešlapování a přihlížení růstu Číny a dalších ekonomik se Spojené státy opět vrací do popředí ekonomického dění.
Největší světová ekonomika má letos povyrůst o 3,2 procenta. Jde to nejlepší výsledek od roku 2005. Přispívá k němu jak dobrý trh práce, tak zlepšující se kupní síla Američanů.
"Spojené státy jsou opět motorem globálního růstu," uvedl šéf z amerického institutu Decision Economics Allen Sinai, který se dlouhodobě zabývá komplexními analýzami světové ekonomiky. "Ekonomika je v nejlepší kondici od devadesátých let," dodal.
Nezaměstnanost ve Spojených státech klesla na 5,6 procenta, což je nejlepší výsledek od červena 2008. Jenom za loňský prosinec vzniklo v Americe 250 tisíc nových pracovních míst. Nejvíce jich bylo ve stavebnictví, výrobě a zdravotní péči. Poptávka je i po službách.
Američanům se daří mimo jiné díky státním investicím do tamní ekonomiky. Pozitivně se na růstu projevuje i nízká cena ropy a dobrá platební disciplína dlužníků. S růstem ekonomiky se také očekává větší růst mezd. Kupní síla Američanů, kteří jen za rok 2013 utratili 11,5 bilionu dolarů, tak ještě více zmohutní.
Spojené státy k celkovému globálnímu růstu letos přispějí plnými 18 procenty. Podle německé Deutsche Bank má hrubý domácí produkt USA letos vyrůst dokonce o 3,7 procenta. Naopak země skupiny BRIC, o kterých se až do nedávna mluvilo jako o budoucích ekonomických hegemonech, jsou v ekonomických nesnázích.
Brazílie má problém s ukočírováním svých dluhů. Ruská ekonomika pod tíhou západních sankcí a levné ropy upadá do recese. Růst v Číně a Indii se zpomaluje. Japonsko, které platí za třetí největší ekonomiku světa, po zvýšení DPH míří přinejmenším do ekonomické stagnace.
Kurzy
Finance
Kurzovní lístek: 21.11.2024 Exchange s.r.o.
EUR | 25,280 | 25,400 |
USD | 24,040 | 24,220 |