Dnes je středa 1. února 2023., Svátek má Hynek
Počasí dnes 0°C Smíšené přeháňky

Jak prosté! Balák žádal o milost ústně, nenamáhal se s písemným zdůvodněním

Jak prosté! Balák žádal o milost ústně, nenamáhal se s písemným zdůvodněním
Miloš Balák, omilostněný „hajný“ z prezidentovy obory. | zdroj: Profimedia

Šéf Lesní správy Lány Miloš Balák, odsouzený za ovlivňování veřejné zakázky, požádal prezidenta Miloše Zemana o milost jen ústně. Informuje o tom server iROZHLAS.cz.

Samotná milost, kterou rozhlas od Hradu získal po žádosti na základě informačního zákona, má jen jednu stránku a neobsahuje žádné zdůvodnění. Datum na milosti je navíc dopsáno ručně.

Balák byl 24. března pravomocně odsouzen ke třem letům vězení za ovlivnění dvousetmilionové zakázky na zajištění a odvodnění svahů v Lánské oboře. Také měl zaplatit 1,8 milionu korun a dostal čtyřletý zákaz činnosti. Milost od prezidenta dostal pouhé dva dny poté.

Lesní správa Lány je příspěvkovou organizací prezidentské kanceláře.

Stačilo si o ni říct...

Server původně Hrad žádal o poskytnutí milosti i Balákovy žádosti o omilostnění. „Omilostněný nepožádal prezidenta republiky o udělení milosti písemně, ale ústně, a z tohoto důvodu Kancelář prezidenta republiky požadovanou informaci na žádném nosiči nemá,“ oznámil následně serveru Hrad.

Milost, kterou server na svých stránkách zveřejnil, obsahuje jen rozhodnutí Zemana o prominutí Balákova trestu s ručně dopsaným datem. V jednostránkovém dokumentu není zapsán žádný důvod, proč byl Balák omilostněn.

Prezident Zeman své důvody pro omilostnění Baláka uvedl například v rozhovoru pro deník Mladá fronta DNES ze 7. dubna. Zeman prohlásil, že se Balák neobohatil ani nevznikla žádná „národohospodářská škoda“.

Trestní řízení ale bylo zahájeno ještě před začátkem zakázky, kterou Balák podle soudu ovlivnil, a proto vítězná firma Energie - stavební a báňská (ESB) kvůli zásahu policie nemohla získat devět milionů korun, které měla podle tendru na pracích vydělat.

Lesník s pestrou minulostí

Zeman také v rozhovoru zdůvodňoval omilostnění Baláka tím, že podle prezidenta jde o bezúhonného člověka. Balák ale nyní čelí obžalobě v další kauze, týkající se těžby kamene v Lánské oboře.

Podle obžaloby šéf Lesní správy Lány porušil povinnosti při správě cizího majetku. Skutek podle policie spočíval ve vytěžení většího množství kamene, než bylo zapsáno v dokumentaci. Balák vinu popírá. Hlavní líčení bude pokračovat 21. dubna.

Podle serveru Seznam Zprávy také Balák například v minulosti stál v čele jihočeské společnosti Lesy Hluboká nad Vltavou, která zbankrotovala. Její věřitelé se podle serveru dodnes domáhají svých práv. Česká televize v minulosti sdělila, že pod Balákovým vedením zkrachovala také další soukromá firma České lesy. Balákova rodina podle televize výhodně získala nemovitosti z majetku zkrachovalých firem.

Zdroje: