Dnes je neděle 29. ledna 2023., Svátek má Zdislava
Počasí dnes -1°C Oblačno

Jak poznat, že jste příliš závislí na svém partnerovi?

Jak poznat, že jste příliš závislí na svém partnerovi?
Ilustrační snímek | zdroj: Profimedia

Hranice mezi svobodou a závislostí ve vztahu je tenká a každý má hranice nastaveny jinak. Zatímco někde si dva v pohodě žijí své životy se samostatnými koníčky, jinde nesmí muž (či žena) po návratu z práce na krok. Zdravá hranice je tam, kde to vyhovuje oběma. Jak ale poznat, že je už něco špatně?

10 znaků toho, že na svém partnerovi jste závislá

  • Neustále o něm mluvíte, v práci, u rodičů, někdy i v obchodě. "Já jsem…" u vás skoro neexistuje. "My jsme… Petr říkal, že…" (a je to tedy i můj názor). Tento styl vyjadřování by vás měl zarazit.

  • Chcete mít kontrolu nad tím, co celý den dělá, kde je, kontrolujete ho zprávami, vyzvídáte, co kdy kde bude dělat.

  • Přemýšlíte, že jeho koníčky se stanou i vašimi, abyste s ním mohla být.

  • Jídelníček se řídí převážně podle jeho chutí, stejně tak měníte podle něj i šatník.

  • Jeho názor bezmyšlenkovitě přebíráte jako svatý, co on řekne – platí.

  • Jeho kontrola vás uklidňuje, jinak propadáte žárlivosti, nesnesete vedle něj jinou ženu.

  • Manipulujete jím, vydíráte, vymýšlíte si indispozice, jen aby nešel za svými zájmy (s kamarády, koníček…)

  • Neustále trpíte pocitem, že je s vámi málo času a málo si vás všímá.

  • Neumíte si představit svůj život bez něj.

  • Jste-li nucena být sama, nevíte co s časem, připadáte si zoufale sama a nervózní.

Jak vzniká závislost na partnerovi?

V počáteční zamilovanosti jsou tyto známky závislosti poměrně časté a nedá se proti nim nic namítat. Poku ale přetrvávají měsíce a roky a začínáte tím druhého dusit, už je tu problém.

Na vině může být trauma z dětství (týrané děti, emocionálně zanedbávané děti, traumata, …), předchozí bolestivý zážitek z rozchodu (který už nechcete nikdy zažít), často je pak toto nutkavé chování známkou úzkostných stavů, depresí nebo maniodepresivní poruchy.

Je to už problém? 

Vidí to i partner? Pak si o tom upřímně promluvte - kde oba máte své hranice, tedy co ano a co už ne. Zjistíte tak, v čem se shodujete a kde jsou místa, na nichž bude třeba zapracovat.

Všimnete-li si, že problém je skutečně na vaší straně, snažte se - i s pomocí psychoterapie - najít kořínek vašeho problému. Dětství, stres, úzkost, reálná obava z něčeho, co se vůbec netýká vašeho partnera? A začněte pracovat na jeho vyřešení.

Vyrazte si ven sama, najděte si svůj vlastní smysl života, svou vlastní kolej. Aby vaše vlaky jely vedle sebe, nikoliv aby se druhý upoceně řítil za tím prvním, aby v cílové stanici zjistil, že z cesty nic neměl, protože se vezl ve stínu vítěze.

Ten vztah za to stojí.

Závislost na partnerovi je totiž o závislosti na lásce, na pozornosti a na tom, že jste pro někoho potřebná. Buďte potřebná pro sebe, pro druhé…

Zdroje:
Vlastní