Dnes je úterý 7. února 2023., Svátek má Veronika
Počasí dnes -1°C Polojasno

Írán zruší mravnostní policii. Padnou i povinné šátky?

Írán zruší mravnostní policii. Padnou i povinné šátky?
Protest v Teheránu. | zdroj: Profimedia

Íránský generální prokurátor oznámil, že bude zrušena mravnostní policie, jejíž zásah stál u zrodu současných protivládních protestů. Informuje o tom v neděli agentura AFP s odkazem na zprávu íránské agentury ISNA.

Generální prokurátor Mohammad Džafar Montazerí mluvil o konci mravnostní policie na sobotním náboženském setkání ve městě Kom.

Mezi úkoly mravnostní policie patřil zejména dohled nad dodržováním náboženských pravidel včetně nošení šátků na veřejnosti.

Téma hidžábů se stalo rozbuškou současných masových protestů, které propukly po zářijovém úmrtí mladé Kurdky Mahsá Amíníové. Dívka skončila kvůli porušení pravidel pro nošení v šátku v cele mravnostní policie a poté zemřela.

„Mravnostní policie nemá s justicí co do činění,“ řekl v Komu Montazerí, který odpovídal na dotaz, proč tato jednotka končí.

O den dříve generální prokurátor řekl, že íránská justice se chystá přezkoumat zákon, který ženám přikazuje povinně si zakrývat hlavu šátky. Zatím ale není jasné, zda navrhne změny pravidel.

Jednotky mravnostní policie, jejichž název v perštině se dá přeložit jako „výchovné hlídky", vznikla v roce 2006 za konzervativního prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda. Její mužští příslušníci nosí charakteristické tmavě zelené uniformy a ženy v jejích řadách sloužily oblečené do černých čádorů, tedy úboru, který zakrývá hlavu a celé tělo až po kotníky.

Íránská mravnostní policie kvůli podílu na smrti Amíníové figuruje na sankčním seznamu Evropské unie. Ta je přesvědčená, že mladá Kurdka zemřela kvůli policejnímu násilí.

Amíníová skončila v policejní cele proto, že měla údajně příliš volně nasazený hidžáb. Policie tvrdila, že zemřela poté, co dostala infarkt, její rodina je ale přesvědčená, že policisté ženu zbili.

Její úmrtí vyvolalo v zemi nebývalou vlnu demonstrací. Podle oficiálních údajů během nich dosud zemřelo přes 300 lidí, nevládní organizace Iran Human Rights se sídlem v Oslu uvádí na 450 obětí.

Zdroje:
ČTK, AFP