Dnes je pondělí 30. ledna 2023., Svátek má Robin
Počasí dnes 2°C Občasný déšť se sněhem

Aktualizováno: Hrad uveřejnil video, kde hospitalizovaný Zeman podepisuje svolání Sněmovny

Aktualizováno: Hrad uveřejnil video, kde hospitalizovaný Zeman podepisuje svolání Sněmovny
Mynář se ohradil, že by on nebo někdo jiný manipuloval s podpisem prezidenta nebo ho falšoval | zdroj: TONDA TRAN / CNC / Profimedia

Kancléř Vratislav Mynář zveřejnil video, na kterém prezident Miloš Zeman podepisuje svolání Sněmovny.

(AKTUALIZOVÁNO) Na záběru z nemocnice jsou kromě Zemana čtyři další osoby, mimo jiné kromě Mynáře a Vondráčka také prezidentův tajemník Jaroslav Hlinovský. Podle mluvčí ÚVN Jitky Zinke návštěvníci porušili pravidla, protože neměli nasazený respirátor. Zinke dnes ČTK řekla, že na povinnost nemocnice návštěvníky upozorňuje nejen v pravidlech zveřejněných na webu nemocnice, ale třeba i piktogramy u vstupu. „Je to minimálně nezodpovědné vůči pacientovi,“ poznamenala.

Vondráček serveru Seznam zprávy sdělil, že si při návštěvě Zemana v nemocnici sundal respirátor, protože mu prezident špatně rozuměl. Jinak se podle svých slov po nemocnici pohyboval s respirátorem. „Děsí mě, že žijeme ve státě, kde třetí ústavní činitel stvrdí svým svědectvím akt prvního ústavního činitele, a toto tvrzení je některými zástupci vrcholné politické reprezentace bez hnutí brvou označeno za podvodné a oba nás chtějí pranýřovat. Naštěstí pravda vždy zvítězí,“ uvedl také na twitteru.

Podle aktuálního mimořádného opatření ministerstva zdravotnictví musí všechny návštěvy v nemocnicích doložit bezinfekčnost a po celou dobu návštěvy musí mít také nasazený respirátor nebo obdobnou ochranu nosu a úst. Výjimku mají jen děti. Ředitelka pražské hygienické stanice Zdeňka Jágrová ČTK řekla, že se hygienici budou záležitostí zabývat, pokud dostanou podnět. Na dotaz, komu hrozí postih, dodala, že záběry neviděla a nyní nedokáže odpovědět. Pokud by šlo o porušení mimořádného opatření, hrozí podle Jágrové jednotlivci pokuta až 10 000 korun.

Návštěvníci zároveň porušili nařízení nemocnice, podle kterého mohou pacienta navštívit v jednu chvíli maximálně dvě osoby. ÚVN se již dříve proti návštěvě ohradila, kancléř podle nich Vondráčka za Zemanem přivedl bez vědomí ošetřujícího lékaře. Policie poté slíbila, že bez povolení lékaře již nikoho k prezidentovi nepustí.

Média za poslední týden prezidentská kancelář pozvala na Hrad již potřetí. Na první konferenci manželka hlavy státu Ivana Zemanová řekla, že prezident podstupuje léčbu, která si vyžádá čas. Média požádala o trpělivost a potřebný čas, aby měl možnost nabrat sílu. Mynář v pondělí kritizoval kroky předsedy Senátu Miloše Vystrčila, který si vyžádal z ÚVN predikci vývoje prezidentova zdraví.

Ani na jednom setkání s médii nebyly umožněny dotazy a nebyly zveřejněny podrobnosti o zdravotním stavu prezidenta. Dnes Mynář řekl, že prezidentská kancelář bližší informace o zdraví prezidenta zveřejnit nemůže. Situaci srovnal s hospitalizací bývalého prezidenta Václava Havla, kdy podle něj také KPR o zdravotním stavu hlavy státu neinformovala a pokud tak někdo činil, tak lékaři.

(15:59, původní zpráva) Prezident Miloš Zeman pověřil kancléře Mynáře ještě před hospitalizací, aby připravil podpisovou listinu svolávací zasedání nové Sněmovny. Mynář to řekl na tiskové konferenci. Prezident podle něj zároveň rozhodl o přítomnosti předsedy Sněmovny Radka Vondráčka při podpisu listiny a uložil kancléři vše připravit. Mynář následně ve středu o rozhodnutí Zemana informoval premiéra Andreje Babiše. Pražský hrad zároveň zveřejnil video, na kterém Zeman v nemocnici svolání Sněmovny podepisuje.

„Prezident republiky mi v neděli 10. října dal po schůzce s panem premiérem, která proběhla na zámku v Lánech, za úkol připravit k podpisu listinu o ustavující schůzi Poslanecké sněmovny České republiky,“ řekl Mynář. Zároveň podle něj rozhodl o účasti Vondráčka při podpisu a dal mu za úkol, aby vše zorganizoval. Mynář řekl, že v pondělí zadal na Pražském hradě za úkol příslušné rozhodnutí připravit a dopoledne ve středu 13. října o rozhodnutí Zemana informoval v Hrzánském paláci předsedu vlády Babiše. Ve čtvrtek pak Mynáře prezident v nemocnici informoval, že je připraven listinu podepsat.

Mynář na tiskové konferenci zveřejnil video, na kterém Zeman podepisuje listinu a podpis komentuje. Na záběru jsou kromě Zemana čtyři další osoby, mimo jiné kromě Mynáře a Vondráčka také prezidentův tajemník Jaroslav Hlinovský. Nikdo z přítomných nemá na záběrech nasazeny roušky.

Mynář se ohradil, že by on nebo někdo jiný manipuloval s podpisem prezidenta nebo ho falšoval. Je připraven poskytnout součinnost policii. Kancléř také řekl, že policie doprovodila Vondráčka do předsálí Zemanova nemocničního pokoje, kde ho osobně převzal. Podobnou verzi zveřejnil Vondráček, policie ale popřela, že by předsedu Sněmovny k Zemanovi doprovázela.

Předávání vyznamenání bude odloženo

Ceremoniál k předávání státních vyznamenání bude z 28. října odložen na pozdější termín, pokud prezident Miloš Zeman nerozhodne jinak. Na dnešním tiskovém briefingu na Pražském hradě to řekl vedoucí Kanceláře prezidenta republiky Vratislav Mynář. Briefing byl opět bez dotazů novinářů.

„Ceremoniál bude odložen na pozdější termín, pokud pan prezident nerozhodne jinak,“ řekl Mynář.

Ředitel hradního protokolu Vladimír Kruliš ČTK ve středu řekl, že ohledně ceremoniálu čeká na rozhodnutí prezidenta. Aby bylo možné jej uspořádat, muselo by rozhodnutí padnout v řádu dnů. Způsob předání ocenění záleží na rozhodnutí prezidenta. Může například stanovit někoho, kdo za něj vyznamenání předá, rozhodnout se také může ceremonii odložit. Vyznamenání mohou být také odeslána poštou.

Premiér Andrej Babiš ve středu televizi CNN Prima News řekl, že by bylo vhodné předávání vyznamenání odložit, pokud není Zeman ceremonie schopen. Předseda vlády je osobně předávat nechce. Za rozumný označil návrh odložit ceremoniál i předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura.

Kruliš minulý týden ČTK řekl, že Hrad připravuje ceremoniál ve standardním formátu. Odlišný by podle něj měl být především v tom, že na pódiu by měli být jak ocenění za letošek, tak i za loňský rok, kdy Pražský hrad kvůli pandemii pouze zveřejnil seznam laureátů. Podle Mynáře počet vyznamenaných bude podobný jako v posledních letech. Zeman každý rok udílí přibližně kolem 40 řádů a medailí. Loni oceněných bylo 38.

Premiér Andrej Babiš ve středu na tiskové konferenci po jednání vlády řekl, že podepsal asi třicet návrhů na udělení státních vyznamenání. Někteří mají dostat ocenění posmrtně. Dekrety mají podle Babiše razítko s podpisem prezidenta, ne vlastnoruční podpis.

Pražský hrad tradičně do slavnostního ceremoniálu tají, koho se chystá prezident k 28. říjnu vyznamenat. Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček dříve oznámil, že Zeman in memoriam udělí medaili Za hrdinství štábní praporčici Michaele Tiché, která zemřela na zahraniční misi na Sinaji po pádu vrtulníku. Oceněn bude i další tragicky zesnulý, nejvyšší státní vyznamenání Řád bílého lva Zeman slíbil in memoriam udělit tehdejšímu většinovému vlastníkovi investiční skupiny PPF Petru Kellnerovi.

Prezident také zmínil, že pokud někdo navrhne vyznamenání pro zesnulého režiséra Františka Filipa, pak mu ho „zcela určitě“ udělí. Babiš avizoval, že navrhne, aby v souvislosti s řešením pandemie byl oceněn vládní zmocněnec pro IT Vladimír Dzurilla. Vláda také navrhla na vyznamenání velitele jednotky Vojenské policie KAMBA, který se podílel na evakuaci českých diplomatů a afghánských spolupracovníků z Kábulu. Za tuto evakuaci Zeman slíbil ocenit i velvyslance v Afghánistánu Jiřího Balouna.

Zdroje: