Hrad: Havla jsme nepozvali, protože byl nemocný

- Aktuality autor: red

Exprezident Václav Havel nebyl údajně pozván na slavnostní oběd po podpisu smlouvy START, protože byl v době sestavování seznamu účastníků nemocen.

Tento důvod sdělil serveru Novinky.cz mluvčí Hradu Radim Ochvat.

Server ale zároveň upozornil, že tím Ochvat nevysvětlil, proč Václav Havel nedostal pozvání na samotný ceremoniál podpisu rusko-americké smlouvy. 

"Ve chvíli, kdy se dělala bezprostředně po oznámení summitu v Praze narychlo první sestava 30 hostů z české strany na slavnostní oběd, byl pan exprezident Havel nemocný. Do seznamu jsme ho tedy nezařadili," sdělil serveru mluvčí prezidenta Václava Klause. Doplnil, že Havel je váženým hostem Hradu a že nechyběl například při nedávné slavnostní večeři při návštěvě prince Charlese v Česku. 

Havel v sobotu v České televizi (ČT) uvedl, že za jeho nepozváním na ceremoniál podpisu smlouvy není iniciativa prezidenta Klause, ale spíš "nějakého snaživce" z Klausovy kanceláře. "Nedostal jsme pozvánku, ale nemohu říct, že mě to mrzelo," prohlásil k tomu v ČT Havel, který si prý jen kladl otázku, "proč já a jiní jsme byli nějakým způsobem kádrováni". 

Podpis sledovalo několik stovek osobností a novinářů. Vedle Havla pozvánku nedostali ani bývalí ministři zahraničí Karel Schwarzenberg a Josef Zieleniec nebo předseda Strany zelených Ondřej Liška. Liška se kvůli tomu dostal do sporu s tajemníkem prezidenta Ladislavem Jaklem. 

K nepozvání některých osobností na slavnostní ceremoniál se v pořadu ČT Otázky Václava Moravce vyjádřili také lídrové dvou nejsilnějších parlamentních stran.

Petr Nečas (ODS) projevil stejný názor jako Havel, že šlo spíše o chybu prezidentské kanceláře než Klause. Jiří Paroubek (ČSSD) prohlásil, že nepozvat Lišku bylo trapné, že Havel měl být samozřejmě rovněž přítomen a Schwarzenberg jakožto exministr zahraničních věcí také. Nepozvání těchto politiků označil za jedinou skvrnku na summitu, který podle něj Klaus, premiér Jan Fischer i ministr zahraničí Jan Kohout zvládli naprosto profesionálně. Klause za summit pochválil i Nečas.

Tagy: hrad havel

Zdroje: ČTK