Dnes je pondělí 24. června 2024., Svátek má Jan
Počasí dnes 22°C Polojasno

Home Credit prodává aktiva na Filipínách a v Indonésii za patnáct miliard

Home Credit prodává aktiva na Filipínách a v Indonésii za patnáct miliard
Ilustrační snímek | zdroj: Profimedia

Poskytovatel spotřebitelských půjček Home Credit z české finanční skupiny PPF prodává svá aktiva na Filipínách a v Indonésii za přibližně 615 milionů eur (v přepočtu asi 14,98 miliardy korun). Kupujícím je konsorcium dceřiných společností japonské finanční skupiny Mitsubishi UFJ Financial Group - MUFG Bank, thajské Krungsri Bank a indonéského poskytovatele spotřebitelských půjček Adira. PPF to oznámila dnes v tiskové zprávě.

Na Filipínách kupují Krungsri Bank a MUFG Bank podíly 75 procent a 25 procent ve společnosti Home Credit Philippines dohromady za 406 milionů eur (asi 9,89 mld. Kč). V Indonésii kupují Krungsri Bank, Adira a indonéský investor podíly 75 procent, deset procent a 15 procent ve společnosti Home Credit Indonesia celkem za 209 milionů eur (zhruba 5,09 mld. Kč). Transakce ještě podléhá podle PPF schválení akcionářů Krungsri Bank a také souhlasu regulátorů v příslušných zemích.

Procesní a finanční vypořádání všech zmíněných transakcí pak bude následovat po upřesnění na základě aktuální účetní hodnoty v době uzavření. To se podle skupiny očekává až ve druhé polovině roku 2023.

Proč Home Credit po zhruba desetiletém působení na Filipínách a v Indonésii prodává své firmy v těchto zemích, skupina neupřesnila. „Nyní nastal správný čas, abychom předali štafetu novým akcionářům, kteří mohou urychlit růst byznysu těchto společností a dodat jim novou dynamiku do dalšího období,“ uvedl pouze generální ředitel skupiny Home Credit Jean-Pascal Duvieusart. Indonésie a Filipíny přitom byly podle dnešního vyjádření Duvieusarta pro Home Credit klíčovými trhy.

Těžiště investic skupiny PPF by nyní mělo být v Evropě, řekl novinářům koncem června její ředitel Jiří Šmejc. „Pokud jde o trhy v jihovýchodní Asii, bez bankovní licence je podnikání a získávání financování na těchto trzích obtížné. Všude, kde nemáme bankovní licenci, chceme dlouhodobě získat partnera,“ uvedl tehdy Šmejc.

„O odchodu Home Creditu z jihovýchodní Asie se jednalo už několik měsíců, takže oznámený prodej není překvapením,“ řekl ČTK analytik XTB Jiří Tyleček. Odchod PPF může být podle něj důsledkem vyšší nasycenosti tamního úvěrového trhu a nižšího potenciálu dalšího rozvoje byznysu v prostředí vyšších úrokových sazeb. Prodej také uvolní skupině hotovost, která se během krize může hodit k výhodným akvizicím. „Zároveň ale není známo, že by se po zrušené akvizici banky Moneta zajímala PPF o další byznys v Česku,“ dodal. 

Na Filipínách působí Home Credit přibližně deset let a na trh v Indonésii vstoupil v roce 2013. Na Filipínách Home Credit poskytl půjčky osmi milionům klientů a skupina tam má kolem devíti milionů registrovaných uživatelů mobilní aplikace Home Creditu. V Indonésii skupina poskytla úvěry pěti milionům zákazníků a mobilní aplikace má téměř 11 milionů uživatelů.

Home Credit, založený v roce 1997, je globálním poskytovatelem spotřebitelského financování. Působí v sedmi zemích střední a východní Evropy i Asie. Mobilní aplikace Home Creditu mají přes 100 milionů registrovaných uživatelů po celém světě. Akcionáři Home Creditu jsou skupina PPF s podílem 91,12 procenta a investiční společnost Emma Capital s 8,88 procenta.

PPF a Home Credit již dříve odešly z ruského bankovního trhu. V září dokončily prodej svého zbývajícího podílu 49,5 procenta v ruské Home Credit & Finance Bank (HCFB) včetně některých dceřiných společností. Plnou vlastnickou kontrolu nad HCFB převzala skupina individuálních investorů.

Mitsubishi UFJ Financial Group je jednou z předních světových finančních skupin. Zaměstnává kolem 170 000 lidí a nabízí služby v oborech komerčního či firemního bankovnictví, obchodování s cennými papíry, kreditních karet, spotřebitelského financování, správy aktiv a leasingu.

Zdroje: