Dnes je pátek 27. ledna 2023., Svátek má Ingrid
Počasí dnes 0°C Zataženo

Hladík bude na MŽP zatím náměstkem, Fiala trvá na jeho jmenování ministrem

Hladík bude na MŽP zatím náměstkem, Fiala trvá na jeho jmenování ministrem
Petr Hladík | zdroj: ANNA BOHÁČOVÁ / MAFRA / Profimedia

Lidovci dál podporují nominaci Petra Hladíka (KDU-ČSL) do čela ministerstva životního prostředí. Odmítnutí prezidenta Miloše Zemana Hladíka jmenovat označili dnes v usnesení svého širšího vedení za protiústavní. Hladík se v pondělí stane na ministerstvu náměstkem, aby se zapojil do jeho řízení. Novinářům to dnes řekl předseda KDU-ČSL a vicepremiér Marian Jurečka, který nyní dočasně ministerstvo vede. Jurečka věří tomu, že po březnovém nástupu nové hlavy státu se stane Hladík ministrem.

Jurečka řekl, že záležitost probral s premiérem Petrem Fialou (ODS) a informaci dostanou i lídři dalších koaličních stran. „Petra Hladíka jmenuji náměstkem ministra se všemi pravomocemi a vyčlením mu kompetence. Budu nadále ministrem, ale Petr Hladík bude mít přístup na jednání výborů Poslanecké sněmovny, Senátu, na jednání vlády, bude plně vtažen do agendy ministerstva,“ uvedl Jurečka. Hladík bude mít výčet kompetencí v době nepřítomnosti ministra včetně práva podepisovat určité dokumenty, dodal. Dosavadní náměstci na ministerstvu zůstanou.

Hladík dnes poděkoval lidoveckému vedení za podporu. „Diskuse byla jednoznačná. Krok prezidenta není v souladu s ústavou,“ uvedl. Je podle něj důležité, aby ministerstvo „naplno jelo“ a pracovalo na věcech, jako jsou adaptace na změny klimatu, ochrana vody či výdaje občanů za energie. Návrh, aby se stal náměstkem proto přijme. „Abych po tu dobu osmi týdnů, které zbývají do konce mandátu prezidenta, se mohl na ministerstvu věnovat jeho řízení,“ řekl.

KDU-ČSL dnes v usnesení označila Zemanův postup za protiústavní a podle Jurečky by byla jednoznačně namístě kompetenční žaloba. S ohledem na to, že Zemanův mandát končí v první polovině března, by však takový krok nebyl praktický a Ústavní soud by těžko stihl rozhodnout včas, připustil. „Kdybychom byli půl roku před vypršením mandátu prezidenta, jednoznačně bych trval na tom, že je třeba kompetenční žaloba,“ uvedl Jurečka.

Zeman podle šéfa lidovců zasahuje do fungování demokratického právního státu, kde jsou pravomoci jasně definované. Zodpovědnost za obsazení vlády je na premiérovi a politická odpovědnost na jednotlivých navrhujících stranách a jejich lídrech, dodal. Zemana se nebude snažit přesvědčit, aby Hladíka jmenoval. „Je to nedůstojné, jak se to v minulosti dělo,“ konstatoval.

Hladík po středečním jednání se Zemanem řekl, že prezident ho není v tuto chvíli připraven jmenovat. Podle Jurečky nemají výhrady hlavy státu racionální základ. Týkaly se například Hladíkovy odbornosti nebo kauzy přidělování městských bytů v Brně, která oddálila podání návrhu na Hladíkovo jmenování. Kvůli kauze policie zasahovala i v Hladíkově kanceláři, z ničeho jej ale neobvinila.

Fiala s předáním návrhu na jmenování čekal více než měsíc. Chtěl mít jistotu, že Hladík kauzu dostatečně osvětlil. Zemanovi návrh zaslal po vánočních svátcích.

Po dnešním potvrzení Hladíkovy nominace širším vedením KDU-ČSL trvá Fiala na jeho jmenování. „KDU-ČSL dnes potvrdila nominaci Petra Hladíka na pozici ministra životního prostředí. Proto nadále trvám na návrhu, který jsem minulý týden zaslal prezidentu republiky. Očekávám, že se situace vyřeší během několika týdnů v souladu s Ústavou ČR,“ uvedl Fiala.

Za vhodné řešení „situace, kdy prezident krátce před koncem svého mandátu opět nejedná v souladu s ústavou“, pokládá rozhodnutí lidovců předsedkyně koaliční TOP 09 a šéfka sněmovny Markéta Pekarová Adamová. „Věřím, že za pár týdnů budeme mít takovou hlavu státu, která bude své pravomoci dodržovat, „ sdělila ČTK.

Opozice s nominací Hladíka nesouhlasí, Havlíčkovi vadí dvojí metr

Opozice nesouhlasí s trvající Hladíkovou nominací na ministra životního prostředí. Místopředsedovi ANO Karlu Havlíčkovi vadí dvojí metr, když lidovci dříve tlačili na odstoupení Jany Mračkové Vildumetzové (ANO) z vedení Poslanecké sněmovny. Pro SPD je jmenování Hladíka nepřijatelné, je totiž součástí závažné korupční a kriminální kauzy, napsal ČTK šéf hnutí Tomio Okamura.

„Kážou vodu, pijí víno. Byli to hlavně lidovci, kteří nekompromisně požadovali, aby Jana Mračková Vildumetzová skončila na pozici místopředsedkyně sněmovny, a to jen kvůli tomu, že na její svatbě byl člověk spojovaný s kauzou Dozimetr,“ uvedl Havlíček. Nikdy s ním nespolupracovala, byl to známý jejího manžela. Ona pod tlakem odstoupila,“ dodal.

Mračková Vildumetzová rezignovala na pozici místopředsedkyně dolní komory k 30. září. Byla terčem kritiky kvůli tomu, že podnikatel Zakaría Nemrah, obviněný v kauze Dozimetr, byl svědkem na její svatbě a je také kmotrem jejího dítěte, o čemž tehdy informovaly servery Neovlivní a Seznam Zprávy.

„A nyní bez mrknutí oka trvají na p. Hladíkovi jakožto ministrovi, ačkoliv je přímým účastníkem brněnské kauzy. Dvojí metr. To mi vadí víc než osoba p. Hladíka,“ doplnil Havlíček.

„Hnutí SPD považuje toto jmenování za nepřijatelné. Petr Hladík je totiž součástí závažné korupční a kriminální kauzy ohledně nezákonného přidělování městských bytů ve velkém rozsahu na úrovni orgánů statutárního města Brno,“ uvedl Okamura a připomněl zásah policie v Hladíkově kanceláři.

Záležitost není podle předsedy SPD ani zdaleka vyřešena, stejně jako není zcela jasná Hladíkova role v ní. „Navíc, Hladík nabízel již minulý měsíc lukrativní politické trafiky na ministerstvu za statisíce korun svým lidoveckým spolustraníkům, aniž by měl s ministerstvem cokoli společného. To je rovněž nepřijatelné,“ dodal Okamura.

O tom, že Hladík rozeslal lidovcům dopis, v němž nabízel posty na ministerstvu, informoval v prosinci deník Mladá fronta DNES. Lidovci podle listu krok hájili jako snahu informovat o výběrovém řízení. 

Zdroje: