Historický únik informací: Daňové ráje využívaly světové špičky. Nechybí ani Češi
4. 4. 2016 – 9:05 | Zpravodajství | roj

Bývalí i současní prezidenti, vysocí politici a byznysmani ukrývají svá miliardová bohatství v daňových rájích. Odhadují to dokumenty, které unikly z právní firmy Mossack Fonseca a rok je analyzovalo více než 370 investigativních novinářů z celého světa. Českou skupinu byznysmanů zastupuje podle Českého centra pro investigativní žurnalistiku 283 lidí, včetně miliardářů Petra Kellnera či Daniela Křetínského.
V dokumentech je údajně i desítka národních lídrů včetně ukrajinského prezidenta Petra Porošenka či členů čínského politbyra. Materiály hovoří rovněž o masivních převodech ve výši dvou miliard dolarů (47 miliard korun) lidmi z blízkého okolí ruského prezidenta Vladimira Putina a offshoreových společnostech s vazbami na rodinu čínského prezidenta Si Ťin-pchinga.
Dokumenty získal z anonymního zdroje německý deník Süddeutsche Zeitung, který je sdílel s Mezinárodním sdružením investigativních novinářů (ICIJ) a s více než stovkou médií v 78 zemích.
Podle britského deníku The Guardian jde o únik většího množství dokumentů, než v roce 2010 zveřejnil portál Wikileaks či před třemi lety spolupracovník amerických tajných služeb Edward Snowden. Novináři je analyzovali a ověřovali více než rok.
Na projektu se z Česka podílelo České centrum pro investigativní žurnalistiku. Podle nedělního sdělení centra se k českým klientům firmy vztahuje přes 250 tisíc dokumentů. Jde o právní dokumenty jako zakládací listiny, akcie a certifikáty, stejně jako o e-mailovou komunikaci nebo komentáře ke smlouvám.
Peníze z kuponové privatizace
Čechů, kteří drží akcie jedné nebo více offshoreových firem zřízených společností Mossack Fonseca, je údajně 283.
Nejčastěji jsou tyto firmy zřízené pro Čechy na Seychelách, kde jich prý je přes 800. Následují Britské Panenské ostrovy, Bahamy, Panama nebo ostrov Samoa, uvádí centrum.
Z firem se sídlem v uvedených destinacích jsou pro české vyšetřovatele informace v rámci mezinárodní trestní pomoci obtížně dosažitelné, řekla Hospodářským novinám pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová.
"Většinou se nedostaneme k účetnictví, které je pro nás klíčové. Následně nelze rozkrýt praní špinavých peněz," uvedla Bradáčová.
"V dokumentech Panama Papers se nachází skupina velmi bohatých českých podnikatelů, jejichž jmění a obchodní impéria jsou do značné míry založené na kuponové privatizaci," uvádí České centrum pro investigativní žurnalistiku.
Jde například o nejbohatšího Čecha Petra Kellnera nebo podnikatele a miliardáře Daniela Křetínského.
Čeští miliardáři tvrdí, že nic nelegálního nepodnikali. "Křetínský nevyužívá a nikdy nevyužíval jakýchkoliv panamských ani jiných anonymních struktur k zakrývání skutečného vlastnictví společností. Rovněž nevyužíval ani nevyužívá nelegální nebo neetické postupy v daňovém plánovaní," sdělil mluvčí Evropského průmyslového holdingu, který Křetínský spoluvlastní.
Společnost Wonderful Yacht Holdings Ltd, jejímž vlastníkem Křetínský je, je registrována na Britských Panenských ostrovech (BVI). Jejím jediným účelem je podle mluvčího vlastnictví katamaránu, který její původní vlastník prodával ne jako aktivum, ale právě spolu s touto společností, jíž na BVI založily výhradně za účelem vlastnictví této lodě.
"Manželé Kellnerovi mají na Britských Panenských ostrovech majetek a podnikatelské aktivity (převážně nemovitosti) pocházející z období, kdy tam dlouhodobě pobývali. Tento majetek je tedy logicky spravován společnostmi, které byly založeny a fungují na Britských Panenských ostrovech," uvedla skupina PPF, jejíž většinu Kellner vlastní.
V databázi dokumentů lze podle centra dohledat rovněž několik osob spojovaných se solárním byznysem nebo jméno uprchlého podnikatele Radovana Krejčíře, který byl v Česku odsouzen na 10,5 roku za krácení daně, podvod a další trestné činy.
Výzvy k rezignaci i ruce pryč od problémů
Dokumenty podle BBC dokládají, jak v Panamě sídlící poradenská firma Mossack Fonseca pomáhala svým klientům co nejefektivněji se vyhnout placení daní či legalizovat zisky z nelegální činnosti.
Vedle diktátorů či autoritářských vládců jsou mezi klienty firmy ukrývajícími svůj majetek v daňových rájích například Porošenko, pákistánský premiér Naváz Šaríf či islandský premiér Sigmundur Davíd Gunnlaugsson, uvedla BBC.
Zatímco islandský premiér už čelí výzvám k rezignaci a na pondělní odpoledne plánuje opozice hlasování o nedůvěře, ukrajinský Národní protikorupční úřad prohlásil, že ze zákona nemůže vyšetřovat přesuny majetku firem prezidenta Petra Porošenka do daňových rájů.
Úřad sdělil, že podle ukrajinských zákonů může vyšetřovat jen bývalé prezidenty, což Porošenko není. Od prezidentova případu dala ruce pryč i generální prokuratura.
Točí se vše kolem Putina?
Dokumenty rovněž popisují schéma masivního praní špinavých peněz, na němž se údajně podílí ruská banka Rossija a údajně sahá až k Putinovi.
Peníze z banky, která je terčem sankcí EU i Spojených států, jsou podle uniklých záznamů vyváděny do offshoreových společností, z nichž několik vlastní Putinův blízký přítel, violoncellista Sejgej Roldugin.
Ten si oficiálně vydělává stovky milionů dolarů, podle dokumentů panamské společnosti je však pouze nastrčenou figurou "chránící identitu a soukromí skutečného vlastníka profitujícího z firmy".
Dokumenty o podezřelých machinacích přátel ruského prezidenta Vladimira Putina za miliardy dolarů ale vyvolaly v ruském tisku jen zdrženlivé reakce. Kreml totiž s týdenním předstihem varoval, že se proti Putinovi chystá informační útok.
Prý půjde o pokus o diskreditaci před příštími prezidentskými volbami v roce 2018, v nichž by se Putin mohl ucházet o další znovuzvolení do čela státu.
"Panama Papers" sahají 40 let nazpátek
Několik milionů uniklých dokumentů označovaných jako "Panama Papers" pochází z interních záznamů firmy a týkají se období 1977 až 2015. Vyskytují se v nich jména 12 nynějších a bývalých světových lídrů a 128 dalších světových politiků, tvrdí ICIJ.
Podle šéfa ICIJ jde o popis každodenní činnosti Mossack Fonseca během celých téměř čtyřiceti let fungování této společnosti. "Podle mě bude tento únik vůbec největší ranou, kterou kdy offsheorový svět dostal, a to kvůli rozsahu dokumentů," řekl podle BBC Gerald Ryre.
Firma zakládání offshoreových společností nepopírá, podle jejích podílníků však neslouží k nelegálním činnostem, jako jsou daňové úniky, praní špinavých peněz či obchod se zbraněmi.
"Devadesát pět procent naší práce shodou okolností spočívá v prodeji nástrojů, které umožňují vyhnout se placení daní," řekl podle jednoho ze záznamů zveřejněných britským listem nejmenovaný podílník společnosti.