Dnes je středa 9. dubna 2025., Svátek má Dušan
Počasí dnes 10°C Oblačno

Historická schůzka je za rohem. Co se může probrat?

Historická schůzka je za rohem. Co se může probrat?
"Dvojníci" Kim Čong-una a Donalda Trumpa | zdroj: Profimedia

Vůdce KLDR Kim Čong-un a americký prezident Donald Trump budou na úterní historické schůzce v Singapuru hovořit o trvalém mírovém mechanismu pro Korejský poloostrov, denuklearizaci této oblasti a dalších otázkách, píší dle agentury Reuters státní média v KLDR. Americký ministr Mark Pompeo v pondělí prohlásil, že on i Trump jsou ohledně výsledku napjatě očekávané schůzky optimističtí. 

Severokorejská média dosud o nadcházejícím summitu mlčela, uvedla agentura AP. O tom, že Kim je v Singapuru a sejde se tam s Trumpem, stručně informovala až dnes. I to je ale podle AP na severokorejské poměry nezvyklé, neboť tamní tisk většinou o událostech informuje až po jejich skončení.

Severokorejci mají omezený přístup k informacím, které se k nim dostávají skrze cenzurovaný státní tisk. O tom, že se Trump a Kim plánují setkat, sice severokorejský tisk informoval, o datu konání summitu a dalších podrobnostech však do dneška nikoli.

Když Kim v neděli odletěl z KLDR do Singapuru, kam dorazil několik hodin před Trumpem, na titulní straně severokorejských novin byl článek o tom, jak severokorejský vůdce navštívil rybí restauraci v Pchjongjangu.

Podle AP je však pravděpodobné, že Severokorejce setkání jejich vůdce s americkým prezidentem zajímá, jelikož jim potenciálně může změnit životy, a je tak přirozené, že v uzavřeném státě kolují různé zvěsti.

Washington opakovaně zdůrazňuje, že od Pchjongjangu očekává úplné, nezvratné a ověřitelné jaderné odzbrojení. V případě, že na to Severokorejci přistoupí, jsou Američané ochotni poskytnout jim požadované bezpečnostní záruky.

Washington chce podle ministra zahraničí Mikea Pompea severokorejskému režimu ukázat, že rozhodnutí vzdát se jaderných zbraní Pchjongjang neohrozí, ale bude mít přesně opačný efekt. "Spojené státy jsou připraveny Severokorejce ujistit, že denuklearizace není záležitost, která by pro ně měla špatný konec," podotkl v pondělí šéf americké diplomacie. 

Pompeo nicméně odmítl sdělit, zda je Trump ochoten zvážit stažení 28 500 vojáků, které Spojené státy mají od korejské války z let 1950-53 na jihokorejském území. Právě to v minulosti KLDR při rozhovorech o ukončení svých jaderných zbrojních programů požadovala.

Pompeo i Trump jsou optimističtí 

Pompeo dnes také prohlásil, že jednání mezi Washingtonem a Pchjongjangem před historickým summitem "postupují rychle vpřed", a stejně jako Trump vyjádřil optimismus ohledně výsledku vrcholné schůzky.

Sankce, které vůči KLDR uplatňují Spojené státy v reakci na severokorejské jaderné a raketové testy, zůstanou v platnosti až do odstranění jaderných zbraní ze Severní Koreje, upozornil však Pompeo. Pokud diplomatická jednání mezi oběma zeměmi selžou, Washington sankce dále přitvrdí, dodal.

Oba státníci by podle analytiků mohli jednat také o podpisu mírové dohody, která by nahradila smlouvu o příměří, jíž skončila korejská válka z let 1950-53.

Trump se nechal slyšet, že se při jednání s Kimem bude řídit především svým instinktem a že hned během první minuty pozná, zda to Severokorejci myslí s denuklearizací vážně. Pokud se summit nebude vyvíjet dobře, je připraven odejít. V opačném případě chce pozvat Kima do Spojených států.

Summit se má v úterý konat v hotelu Capella na singapurském ostrově Sentosa. Začátek je ohlášen na 09:00 místního času (03:00 SELČ).

Zdroje: