Havlovu bustu odhalí v Kapitolu v druhé půlce listopadu

- Aktuality autor: Alina Holušová

Bustu českého prezidenta Václava Havla odhalí v americkém Kongresu 19. listopadu. Havel se tak zařadí mezi mimořádné osobnosti jako Winston Churchill či Abraham Lincoln, kteří mají v Kongresu vlastní busty. 

Sochař Lubomír Janečka s bustou Václava Havla

Sochař Lubomír Janečka s bustou Václava Havla,zdroj: Isifa.com

Odhalení busty se zúčastní i český premiér Bohuslav Sobotka a předseda parlamentu Jan Hamáček. Letí tam speciálně kvůli tomu, podle Sobotky je to ale natolik významná událost, že je jeho a Hamáčkova přítomnost naprosto nezbytná. 

"Dramatik a disident Havel strávil léta ve vězení, protože kritizoval ideologii a zpochybňoval legitimitu komunistického režimu, který vládl v jeho rodném Československu v dobách studené války," uvedl předseda americké Sněmovny reprezentantů John Boehner v dopise adresovaném poslancům.

"U příležitosti 25. výročí sametové revoluce, která dala svobodu jeho národu a vedla k jeho zvolení prezidentem, se sejdeme, abychom uctili Havla a všechny ty, jejichž oběti pomohly strhnout železnou oponu," upřesnil Boehner.

V Kongresu bude stát kopie známé sochy sochaře Lubomíra Janečky. Umístit jí tam napadlo americkou pobočku Knihovny Václava Havla, které s tím pomohla mimo jiné organizace Amerických přátel České republiky.

Sněmovna reprezentantů to jednomyslně podpořila 11. března rezolucí, kterou inicioval předseda zahraničního výboru Ed Royce. Havlova busta bude stát ve sněmovním křídle Kapitolu. 

Tagy: Česko kongres ČR slavní zajímavosti a kuriozity Kapitol

Zdroje: ČTK