Fatah a Hamas se dohodly na společné vládě v Gaze

- Aktuality autor: Šárka Novotná

Soupeřící palestinská hnutí Fatah a Hamas dnes dosáhla dohody, která umožní společné vládě převzít vedení i v Pásmu Gazy. V Káhiře to podle tiskových agentur oznámili vyjednávači obou stran, kteří se zúčastnili usmiřovacích rozhovorů. 

Azzám Ahmad, Fatah

Azzám Ahmad, Fatah,zdroj: Profimedia.cz

Jedním z hlavních sporných bodů, které téměř zhatily dohodu o společné vládě, byla skutečnost, že palestinská samospráva neplatila mzdy zaměstnancům veřejného sektoru v Gaze. Vyřešení tohoto problému už strany oznámily 1. září. 

"Všichni státní zaměstnanci budou placeni společnou vládou, protože to jsou všichni Palestinci a toto je vláda všech Palestinců," prohlásil dnes po jednání podle agentury Reuters Azzám Ahmad, zástupce hnutí Fatah prezidenta Mahmúda Abbáse. 

Předseda palestinské samosprávy Abbás před třemi týdny obvinil radikální Hamas, který fakticky ovládá Gazu, z nedodržování dubnové dohody o vytvoření společného kabinetu národní jednoty s Fatahem a z udržování vlastní paralelní vlády v pásmu. 

Na řešení další problematické otázky, kterou je kontrola hraničních přechodů z Pásma Gazy, by se podle dnešního sdělení zástupce vedení Hamasu měla podílet OSN. "Na způsobu kontroly přechodů se Spojené národy dohodnou s Izraelem a s vládou národní jednoty," řekl Músá abú Marzúk, kterého citoval Reuters. Dodal přitom, že přechod Rafáh na hranicích s Egyptem nebyl součástí rozhovorů. 

Kabinet národní jednoty má společně vládnout na obou palestinských územích - v Pásmu Gazy a na Západním břehu Jordánu - do příštích voleb. 

Převzetí kontroly nad pásmem civilní správou od Hamasu bylo jednou z podmínek uzavření srpnového příměří mezi Izraelem a Palestinci. Tagy: Hnutí Hamas Fatah pásmo Gazy

Zdroje: ČTK