Dnes je sobota 28. ledna 2023., Svátek má Otýlie
Počasí dnes -4°C Zataženo

Haitská policie zatkla podezřelého z vraždy prezidenta. Předtím žil na Floridě, byl lékařem

Haitská policie zatkla podezřelého z vraždy prezidenta. Předtím žil na Floridě, byl lékařem
Policejní hlídka na Haiti po atentátu na haitského prezidenta | zdroj: Profimedia

Haitská policie zatkla jednoho z možných strůjců vraždy prezidenta Jovenela Moïseho. Podezřelým je třiašedesátiletý haitský lékař Christian Emmanuel Sanon.

Sanon žil přes 20 let na Floridě a v červnu přiletěl na Haiti. Informují o tom zahraniční média. Motiv atentátu z minulé středy ale zůstává nejasný. Haiti dnes navštívila delegace vysokých bezpečnostních představitelů americké administrativy.

„Sanon v červnu přiletěl soukromým letadlem s politickými cíli a kontaktoval soukromou bezpečnostní firmu, aby najal ty, kteří pak vraždu spáchali,“ řekl v neděli na tiskové konferenci v haitské metropoli šéf národní policie Léon Charles. Podle něj tou bezpečnostní firmou byla venezuelská společnost CTU se sídlem v USA. Charles dodal, že původním cílem nebylo prezidenta zabít, ale zajmout.

„Když jsme po činu zatkli ty zločince, tak první osobou, které jeden ze zadržených volal, byl Sanon,“ citovala šéfa haitské policie stanice BBC. „Kontaktoval další dva lidi, které považujeme za strůjce vraždy prezidenta Jovenela Moïseho,“ dodal šéf policie, aniž uvedl jména těchto dvou podezřelých.

Šéf policie také sdělil, že v domě zatčeného na Haiti se našlo mimo jiné 20 krabic s náboji, čtyři poznávací značky z Dominikánské republiky a čepice s logem americké Agentury pro potírání narkotik (DEA). Její představitelé jakékoli zapojení do událostí už dříve odmítli.

Třiapadesátiletý Moïse, který byl prezidentem od února 2017 a který za svého vládnutí čelil řadě protivládních protestů kvůli zhoršující se ekonomické situaci i obviněním z autoritářského způsobu vládnutí, byl zavražděn ve své rezidenci na okraji haitské metropole 7. července asi v jednu ráno místního času. Jeho manželka byla vážně zraněna a převezena do nemocnice v Miami na Floridě, v ohrožení života už ale není.

Policie z vraždy podezírá 26 Kolumbijců, z nichž 18 zadržela spolu s několika Haiťany. Pět podezřelých je podle policie na útěku a tři policie zabila.

Haitská policie se podle Charlese ve spolupráci s kolumbijskými kolegy snaží objasnit okolnosti atentátu. Vyslechnout chce ještě šéfa ochranky prezidentského paláce Dimitriho Hérarda, jehož policie už dříve podezřívala z nelegálního obchodu se zbraněmi, a také šéfa prezidentovy ochranky Jeana Laguela Civila. Oba mají mimo jiné vysvětlit, jak se mohli útočníci do prezidentovy rezidence v noci dostat, a jak je možné, že při útoku byl zraněn jen prezident a jeho žena, ale nikdo z ochranky.

Americká delegace se dnes setkala s třemi muži, kteří nyní usilují o vládu nad Haiti - s úřadujícím premiérem Claudem Josephem, s Arielem Henrym, kterého prezident Moïse krátce před smrtí jmenoval premiérem, a s předsedou Senátu Josephem Lambertem, který se nechal zvolit prezidentem.

„Cesta delegace ukázala, že o budoucím politickém vedení (na Haiti) není jasno,“ uvedla mluvčí Bílého domu Jen Psakiová. Podle ní je zásadní, aby se haitští politici dohodli na společném postupu.

Haitská vláda v předchozích dnech požádala OSN i Spojené státy, aby na Haiti poslaly jednotky, které by pomohly ochránit místní infrastrukturu. Na Haiti totiž už měsíce před vraždou prezidenta sílila činnost zločineckých skupin. Americká delegace jednala také s policií a s poznatky získanými na Haiti seznámí amerického prezidenta Joea Bidena. Psakiová dodala, že USA žádost o vyslání vojáků na Haiti stále posuzují.

Zdroje: