Vláda chce v boji s nárůstem romských ghett použít novou strategii

- Aktuality autor: roj

Třetina romské populace v Česku žije v ghettech a chudinských čtvrtích, kterých navíc stále přibývá. Vláda na tento nepříznivý vývoj reaguje novou strategií romské integrace. Materiál, který dnes schválila vláda, obsahuje soubor opatření ve vzdělávání, bydlení, zaměstnání i v bezpečnosti.

Podle odborníků žije v ghettech zhruba třetina českých Romů

Podle odborníků žije v ghettech zhruba třetina českých Romů,zdroj: Profimedia.cz

Podle expertů lze na území republiky nalézt zhruba čtyři stovky míst připomínajících ghetta, ve kterých žije asi 30 tisíc romských obyvatel. "Hlavním cílem strategie je samozřejmě překonat ten poměrně zásadní především sociální, ale i kulturní problém, který tady s integrací je," uvedl ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier.

Dokument popisuje vládní strategii do roku 2020. V oblasti školství například uvádí, že by romské děti neměly končit v praktických školách, ale integrovat se do běžných škol. Chudším romským školákům by mohl pomoci "systém efektivní podpory", díky kterému by například mohli jezdit na školy v přírodě nebo na lyžařský výcvik.

V oblastech ghett se má zvýšit podpora dotovaných pracovních míst a více se využívat veřejně prospěšné práce. Zlepšit by se měla také dostupnost sociálních služeb, Dienstbier má zajistit lepší financování terénních programů, do kterých by se měly zapojit i romské organizace a romští aktivisté.

Podle nové strategie by měly také klesnout soudní výlohy u antidiskriminačních žalob a Dienstbier má mapovat zastoupení Romů a Romek v zákonodárných a poradních pozicích.

Na tato integrační opatření plánuje Česko využít peníze z Evropské unie.

Opozice ale strategii odmítá s tím, že není možné upřednostňovat jen jednu menšinu a podle expertky opoziční ODS Lenky Kohoutové nynější vláda žádné jiné minoritě nevěnuje tolik pozornosti jako Romům.

"Pokud se Romové budou chovat podle běžných, společností daných pravidel, ani většinová společnost je nebude odmítat," prohlásila Kohoutová.

Tagy: Česko Romové menšiny česká vláda rasismus a diskriminace

Zdroje: ČTK