Francie zrušila recepci s íránským prezidentem. Nemohla by podávat víno

- Aktuality autor: roj

Francouzská prezidentská kancelář řeší nenadálé komplikace s návštěvou íránské delegace. Prezident Hasana Rúháního odmítl pozvání na slavnostní recepci pořádanou jeho protějškem Françoisem Hollandem. Paříž totiž údajně odmítla požadavky, aby se na akci nepodávalo víno a naopak servírovalo jídlo připravované podle muslimských pravidel. Nyní tak Hollandovi poradci řeší, jak připravit setkání tak, aby vyhovovalo oběma stranám a zachovalo určitou důstojnost.  

Francouzský prezident Francois Hollande a jeho íránský protějšek Hasan Rúhání

Francouzský prezident Francois Hollande a jeho íránský protějšek Hasan Rúhání,zdroj: Profimedia.cz

Rúhání bude ve dnech 14. až 17. listopadu v Itálii a ve Francii. Součástí jeho programu ve Francii měl být slavností oběd s Hollandem. Rúhání údajně požádal, aby z menu bylo staženo víno, což Elysejský palác zdvořile odmítl. Islám pití alkoholu zakazuje. Íránská strana údajně také chtěla, aby se podávalo jídlo připravené podle muslimských pravidel.

Rúhání je první íránský prezident, který zavítá do Evropy za minulé desetiletí. Setkání s Hollandem je naplánováno na 17. listopadu a podle rozhlasové stanice RTL se bude konat, avšak původně chystaný oběd byl zrušen. Paříž nabídla, aby se místo v době oběda setkání konalo ráno při snídani. Íránci to odmítli jako "příliš levné" řešení.

Levicový list Le Monde napsal, že prezidentovi poradci zprávy o sporu kolem menu označují za směšné. Detaily programu se prý teprve dolaďují a francouzská delegace o nich bude jednat tento týden v Teheránu.

Rúhání jede do Evropy čtyři měsíce po vyjednání dohody o íránském jaderném programu. V Itálii se sejde s prezidentem Sergiem Mattarellou a přijme ho rovněž papež František.

Ve Francii bude 16. a 17. listopadu a na programu má kromě jiného projev v sídle UNESCO a dvouhodinové setkání s Hollandem.

Podobné problémy měla Francie i při přípravě návštěvě někdejšího íránského prezidenta Mohammada Chátamího v roce 1999. Chystal se do Francie tehdy jako vůbec první íránský prezident a také on chtěl, aby se na oficiálních recepcích nepodávalo víno.

Cesta byla odložena z dubna na říjen a tehdejší prezident Jacques Chirac nakonec Chátamího přijal nikoli při oficiálním obědě, ale při svačině.

Tagy: Francie Írán zahraničí íránská politka dohoda s Íránem

Zdroje: ČTK