Výbuchy ve Vrběticích skončí před soudem, státní zástupce podal obžalobu

- Aktuality autor: roj

Státní žalobce podal kvůli skladování zakázaných výbušnin v muničním skladu ve Vrběticích na Zlínsku obžalobu na pět lidí a dvě firmy. Obžalování jsou z vývoje, výroby a držení zakázaných bojových prostředků a porušení povinnosti v souvislosti s vydáním povolení a licence. Na problémy s porušováním zákona se přišlo poté, co loni v areálu vybuchly dva sklady s municí. 

Z Vrbětic se stále odváží uskladněná munice

Z Vrbětic se stále odváží uskladněná munice,zdroj: Profimedia.cz

Podle Foltýna byly skladovány zakázané protipěchotní miny typu MON-100 a MON-200. "Šlo o asi pět set kusů. Tyto protipěchotní miny jsou zakázány jak právními normami České republiky, tak i mezinárodněprávními normami, které navazují na Ottawskou konvenci," uvedl zlínský státní zástupce Leo Foltýn.

Již v minulosti média uvedla, že obviněny byly společnosti Excalibur Army a Real Trade, které jsou součástí holdingu Excalibur Group. Obvinění se bránily s tím, že miny nepovažuje za zakázané ani maďarský stát, od nějž je firma získala. Miny měly být prý rozebrány, aby mohla být využita trhavina, kterou obsahují.

Oba vybuchlé sklady si pronajímala ostravská firma Imex Group, první výbuch v říjnu si vyžádal dva lidské životy, následovalo po něm 355 neřízených výbuchů. Po druhém, prosincovém výbuchu následovala necelá stovka neřízených výbuchů.

Bylo nařízeno pět evakuací, svá bydliště, zaměstnání či školy muselo opustit 2000 lidí. Vytyčen byl bezpečnostní okruh o obvodu asi 14 kilometrů, v dubnu byl zmenšen na současných deset kilometrů. Hranice vytyčené oblasti stále střeží vojáci a policisté.

Munice se z areálu začala vyvážet na konci ledna, směřuje k zákazníkům i do muničního skladu v Květné na Svitavsku. Odvoz by mohl skončit v lednu příštího roku. Některá munice byla poškozená, některá byla v poškozených obalech.

Stovky beden musela policie přivézt nebo si je zapůjčit od armády, aby mohla munici odvézt. Poškozených palet bylo asi 600. Záchranné práce by měly skončit příští rok v červnu, čištění okolí areálu potrvá zřejmě několik let. Podle pyrotechniků je munice rozmetaná do korun stromů, je i pod povrchem země, některé lokality jsou těžce přístupné.

Tagy: Česko domácí Vrbětice výbuchy v muničním skladu Vrbětice

Zdroje: ČTK