Francie dál volá po intervenci v Libyi i s arabskými zeměmi

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Zastavit libyjského diktátora Muammara Kaddáfího může podle Paříže jen použití síly. Na intervenci není ještě pozdě a několik arabských zemí je připraveno se vojenské operace v Libyi zúčastnit, ujistil francouzský ministr zahraničí Alain Juppé.

Potvrdil, že Francie a Británie volají již týdny po úderech proti Kaddáfího letectvu. Například Itálie s tím však nesouhlasí. 

"Bombardováním pozic oponentů svými jen několika desítkami letadel a vrtulníků zvrátil libyjský diktátor situaci... Můžeme neutralizovat jeho letecké prostředky cílenými údery. To je to, co Francie a Británie navrhují již dva týdny," uvedl Juppé na svém blogu. 

Účast arabských zemí možná

Letecké údery proti Kaddáfího silám podmínil tím, že pro takovou operaci bude k dispozici mandát OSN a že se jí zúčastní arabské země. Zatímco první podmínka se stále složitě vyjednává, tak druhá se naplňuje, jelikož několik arabských států ujistilo Francii, že by se na intervenci účinně podílelo, řekl ministr bez upřesnění těchto zemí a způsobu jejich účasti. 

Potvrdil, že Francie, Británie a Libanon právě předložily Radě bezpečnosti OSN v New Yorku návrh rezoluce, která by poskytla příslušný mandát. Libanon přitom oficiálně jedná jménem Ligy arabských států (LAS). Rada se má zabývat textem již . Francouzský prezident Nicolas Sarkozy a britský premiér David Cameron podle Juppého vyzvali členy RB k přijetí návrhu. 

"V novodobé historii se často stalo, že slabost demokracií nechala volné pole diktaturám. Ještě není pozdě na vyvrácení tohoto pravidla... Právní a finanční sankce, o kterých rozhodly OSN a EU, jsou užitečné. Ale víme, že přinášejí výsledek až za několik měsíců. Jenže situace je naléhavá," prohlásil šéf francouzské diplomacie. 

Intervenci zablokují Čína či Rusko

Proti jakékoli vojenské intervenci v Libyi jsou především Rusko a Čína, které mají v RB OSN právo veta. Výhrady ale mají i některé unijní země jako Německo a Itálie. "Nemůžeme válčit: mezinárodní společenství nesmí, a podle mého názoru ani nechce, ba nemůže vést vojenskou operaci v Libyi," řekl italský ministr zahraničí Franco Frattini. V projevu k italským poslancům zdůraznil, že ohledně této otázky nepanuje shoda v EU, NATO ani ve skupině hospodářských velmocí G8. 

Itálie se od podpisu bilaterální dohody v roce 2008 stala nejvýznamnějším obchodním partnerem Libye. Velmi angažovaný je v této arabské zemi především italský ropný a plynárenský koncern Eni, poznamenala agentura AFP. 

Zvítězí Kaddáfí do 48 hodin?

Skupina Kaddáfího oponentů v noci vyšplhala na střechu libyjské ambasády v Londýně a rozhodla se zde vyměnit současnou libyjskou státní vlajku za tu, která se používala před nástupem Kaddáfího k moci. Jiná skupina od minulého týdne stále obsazuje londýnský byt Kaddáfího rodiny. Oba incidenty se zatím obešly bez střetů s policií. 

Kaddáfího vojenské síly pomocí letadel, dělostřelectva a tanků v posledních dnech decimují vzbouřence, kterým se dříve podařilo obsadit některé oblasti na východě země. Z vůdcova klanu zaznělo přesvědčení, že vzpoura bude definitivně poražena do 48 hodin. Podle reportáží z Tripolisu již obyvatelé počítají s tím, že Kaddáfí znovu upevní svou moc v celé zemi.

Tagy: britanie kaddafi Libye

Zdroje: ČTK